Wodospad Kamieńczyka - Szklarska Poręba

Wodospad Kamieńczyka - Szklarska Poręba

Wodospad Kamieńczyka

Przebywając w Szklarskie Porębie, bądź w jej okolicach na liście "do zobaczenia" należy umieścić wodospad Kamieńczyka. W zależności od pory roku zmienia się jego oblicze - latem promienie słoneczne podkreślają jego wyjątkowość, zimą zaś skrywa się pod ogromnymi pokładami śniegu.

Wodospad Kamieńczyka niezależnie od pory roku przyciąga liczne rzesze turystów przybywających do Szklarskiej Poręby. Zacznijmy jednak od faktów w liczbach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 metrów n.p.m. czyniąc go najwyższym w polskich Sudetach. Woda spływa ze szczytu trzema kaskadami z wysokości 27 m i ląduje do Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą mieści się sztuczna grota o nazwie "Złota Jama". Została ona wykuta wiele lat temu przez Walończyków. W jej wnętrzu spoczywają liczne skupiska pegmatytu i ametystów. Po męczącym, acz przyjemnym spacerze można udać się do znajdującego się w pobliżu wodospadu prywatnego schroniska "Kamieńczyk".

Turyści podziwiają Wodospad Kamieńczyka

Turyści podziwiają Wodospad Kamieńczyka
Odnośnie powstania tego miejsca istnieje pewna legenda. Zgodnie z nią Wodospad Kamieńczyka został zasilony łzami siedmiu rusałek opłakujących śmierć jednej z ich sióstr, która poszukując wysoko w górach swojego ukochanego Kamieńczyka Bronisza spadła w przepaść. Rusałki już wcześniej ostrzegały Łabudkę, iż nie powinna zakochiwać się w śmiertelniku, jednak jej uczucia okazały się być silniejsze. Rusałka oddała ukochanemu cały swój skarb, aby ten mógł je sprzedać i sfinansować leczenie chorej matki. Odwzajemniający uczucia mężczyzna obiecał, że wróci do niej jak tylko pomoże swojej matce. Minęło wiele dni, a ukochany ciągle nie wracał. W końcu Łabudka postanowiła odszukać swojego Kamieńczyka. Wyruszyła wczesnym rankiem spod domu pod Łabskim Szczytem i udała się w kierunku Hali Szrenickiej. W pewnym momencie ostrożnie poruszając się nad przepaścią, ujrzała ciało swojego oblubieńca. Widok ten przeraził Rusałkę, która poślizgnęła się na wilgotnym kamieniu i upadła obok mężczyzny.

Piękno tego miejsca dostrzegli nie tylko Polacy, ale także amerykańscy filmowcy kręcący ekranizację znanej na całym świecie książki Opowieści z Narnii. Przy wyborze tego miejsca Wodospad Kamieńczyk pokonał propozycję z Czech, Słowenii oraz Włoch i tym samym "zagrał" w kilku scenach tego filmu.
Do wodospadu można dojść na dwa sposoby:
- szlakiem czerwonym zaczynającym się z centrum Szklarskiej Poręby,
- szlakiem czarnym biegnącym przy dolnej stacji Kolei Linowej Szrenica.
Aby podziwiać wodospad z Wąwozu Kamieńczyka należy wykupić bilet wstępu w cenie 6 zł (3 zł ulgowy). Godziny otwarcia: 9:00 - 17:00.

Źródło zdjęć: szklarskaporeba.pl Kamil Kasperowicz

Wodospad Kamieńczyka i otaczająca go zieleń

Wodospad Kamieńczyka i otaczająca go zieleń

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa