Wodospad Siklawa - największy wodospad w Polsce

Wodospad Siklawa - największy wodospad w Polsce

Wodospad Siklawa - największy wodospad w Polsce

Bez wątpienia największy wodospad w Polsce, ale i z pewnością pretendujących do miana najpiękniejszego. Wodospad Siklawa to główny cel turystów zwiedzających Dolinę Roztoki.

Wodospad Siklawa nazywany także Wielką Siklawą, spływa z progu ściany stawiarskiej w Tatrach Wysokich. Oddziela on Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. Zasilany jest przez wody wypływające z Wielkiego Stawu i to właśnie w zależności od wysokości poziomu wody w tym stawie spływa dwoma, trzema, a nawet czterema strugami. W przypadku wysokiego poziomu, spadająca woda z wysokości około 70 metrów, potrafi wywołać potężny hałas.
Wodospad Siklawa najokazalej prezentuje się w słoneczne dni, tuż po obfitych opadach deszczu, które zdarzają się w tym rejonie Tatr. Dobrym momentem na odwiedzenie tego miejsca jest także wczesna wiosna, kiedy topnieje śnieg w Dolinie Pięciu Stawów. W słoneczne dni, gdy przez krawędź wodospadu przelewają się duże pokłady wody, powstają przepiękne tęczowe kompozycje, a uderzająca z ogromną siłą woda, rozbija się o skały rozpraszając na tysiące drobnych kropelek, tworząc przyjemną wodną mgiełkę.

Do samego wodospadu można swobodnie podejść. Należy mieć na uwadze, że znajdujące się dookoła kamienie są mokre i śliskie, a w takim wypadku dość łatwo o potknięcie. Zdarzały się także przypadki śmiertelne - ostatni miał miejsce w 1924 roku, kiedy to Jan Gąsienica Daniel (przewodnik tatrzański) poślizgnął się po oblodzonej nawierzchni. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie zbaczać z wyznaczonego szlaku turystycznego.

Wielka Siklawa stała się celem tatrzańskich wycieczek z początkiem XIX wieku. Swą sławę zawdzięcza uwieczniającym krajobraz na płótnie malarzom oraz opisującym ją poprzez słowa poetom. Jednym z nich był Seweryn Goszczyński, który w 1832 roku, tak opisał to miejsce: "Lecąca woda, połamana, kłębiąca, wrząca, zdaje się być tylko pianą i brylantami".

2siklawa-compressor.jpg

Ciekawostki o największym wodospadzie w Polsce

1.Pewnego roku zdarzyło się, że trzy stawy z Doliny Pięciu Stawów się połączyły tworząc jakby jedno jezioro. Wodospad Siklawa spływał wtedy czterema strugami, co nie zdarza się zbyt często.

2. Nieopodal wodospadu Siklawa przebiega zielony szlak turystyczny ciągnący się przez Dolinę Roztoki, aż do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przejście od Wodogrzmotów Mickiewicza znajdujących się przy szosie do Morskiego Oka zajmuje około dwóch godzin.

3. Tegoroczne upalne lato [2015] doprowadziło do spadku poziomu wody w wielu górskich akwenach. Siklawa przestała wręcz istnieć, a z jej szczytu spływała jedynie jedna mała strużka wody. Susza doprowadziła nawet do zaniku mniejszych potoków.

4. Największy wodospad w Polsce można porównać do wysokości 20-piętrowego bloku.

5. W porównaniu do największego wodospadu świata - Salto Angel - Siklawa jest blisko czternastokrotnie mniejsza.

6. Wodospad Siklawa jest większy o niecałe 20 metrów od znanego na całym świecie wodospadu Niagara.

https://www.youtube.com/watch?v=jy7IRVgV7X4
Źródło zdjęć: Wikipedia

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa

Największy wodospad w Polsce

Największy wodospad w Polsce

Wielka Siklawa

Wielka Siklawa

Najwyższy wodospad w Polsce

Najwyższy wodospad w Polsce

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa