Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej

Jedyne takie miejsce w Polsce, które bez wątpienia wprawi w zadumę nad życiem i śmiercią każdego odwiedzającego. Kaplica Czaszek to wspólny grobowiec, którego ściany i sufit wyłożony jest trzema tysiącami czaszek i ludzkich kości. Szacuje się, że pod podłogą spoczywa kolejne kilkadziesiąt tysięcy ludzkich szczątków.

Ten niewielki obiekt sakralny położony jest w Czermnej w powiecie kłodzkim, w niedalekiej odległości od centrum Kudowy-Zdrój. Wybudowana na podstawie kwadratu barokowa kaplica, znajduje się pomiędzy dzwonnicą a kościołem świętego Bartłomieja. Jej wnętrze – zarówno sufit jak i ściany – wyłożone są trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Szacuje się, że pozostałe 20-30 tysięcy szczątków spoczywa w krypcie pod podłogą. Aby poznać dokładniejszą historię tego miejsca, należy cofnąć się ponad 200 lat w czasie i poznać sylwetkę księdza Wacława Tomaszka – Niemca o czeskich korzeniach.

Wnętrze Kaplicy Czaszek

Wnętrze Kaplicy Czaszek
Dokładniej do roku  1776, kiedy to pewnego dnia ówczesny proboszcz parafii Wacław Tomaszek zauważył, że z rozdrapywanej dookoła kościoła przez psy ziemi zaczynają ukazywać się ludzkie kości. Nie czekając postanowił wezwać grabarza J. Langera oraz kościelnego J. Schmidta. Przy ich pomocy rozpoczął pracę mające na celu wygrzebanie szczątek znajdujących się pod ziemią. Ilości jakie zaczęli wydobywać, przerosły ich najśmielsze oczekiwania. Głównym celem księdza Tomaszka stało się zlokalizowanie i wyciągnięcie ich wszystkich znajdujących się w rejonie Kudowy, Polanicy i Dusznik. Wraz ze swoimi pomocnikami gromadził je przez blisko 20 lat. Jak donoszą kościelne źródła, na tych terenach spoczywały ofiary trzech Wojen Śląskich oraz szerzącej się epidemii cholery po Wojnie Siedmioletniej (1756 - 1763). Szacuje się, że w wyniku tych wydarzeń śmierć poniosło około 80 procent mieszkańców Kotliny Kłodzkiej.Budowa Kaplicy Czaszek została rozpoczęta krótko po makabrycznym odkryciu proboszcza parafii i współfinansowana przez lokalnego możnowładcę Leopolda von Leslie. Zanim umieszczono w niej kości, zostały one oczyszczone poprzez wygotowanie i odpowiednio zaimpregnowane przez Jana Langera. Prace związane z wykończeniem wnętrza tego obiektu trwały do 1804 roku, wtedy też umieszczono tam ostatnie kości - zmarłego w tym samym roku księdza Tomaszka. Tomaszek wraz z grabarzem Langerem ustalił, że po śmierci ich szczątki spoczną właśnie w tej kaplicy. Dodatkowo eksponowane są czaszki sołtysa Czermnej wraz z żoną, rozstrzelanego przez Prusaków w czasie wojny siedmioletniej sołtysa Martinca, a także przedziurawione czaszki dwóch żołnierzy. Zaraz po wejściu do środka uwagę zwraca umieszczony w centralnym punkcie skromny ołtarz z krucyfiksem. W bocznych ścianach wśród piszczeli i czaszek znajdują się dwa drewniane anioły - jeden z nich z trąbą i napisem "Powstańcie z martwych" oraz drugi z wagą i napisem "Pójdźcie pod sąd". Kolejne 20 – 30 tysięcy kości mieści się pod podłogą – jeszcze nie tak dawno wypełniały one kryptę po brzegi, upływ czasu, a także biblijna prawda „prochem jesteś i w proch się obrócisz” sprawiły, iż poziom obniżył się o prawie dwa metry. Przed wejściem ustawiono pomnik z napisem w trzech językach (niemiecku, czesku i polsku):  „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914”.
3kaplicacz-compressor.jpg

Raz do roku, dokładnie o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się specjalne nabożeństwo w Kaplicy Czaszek w intencji wszystkich osób, które w niej spoczywają oraz tych, którzy umarli w wyniku nieszczęśliwych wypadków i chorób.

Źródło zdjęć: Flickr fot. Mariusz Cieszewski

Spodobał Ci się tekst Kaplica Czaszek w Czermnej? Zapoznaj się z innymi ciekawymi miejscami w Polsce.

Widok na ołtarz w Kaplicy

Widok na ołtarz w Kaplicy

Detale

Detale

Kaplica Czaszek z zewnątrz

Kaplica Czaszek z zewnątrz

Wyjątkowa kaplica w Czermnej

Wyjątkowa kaplica w Czermnej

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa