Pomnik Ziemniaka

Pomnik Ziemniaka

Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu

Znany głównie jako ziemniak, rozpoznawalny także pod nazwą kartofla, czy poznańskiej pyry. Stał się bohaterem dań serwowanych od wielu wieków na polskich stołach. Dzięki swoim zasługom doczekał się pomnika ... a nawet dwóch. Oto Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu.

Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej, a do Europy sprowadzono je dopiero pod koniec XVI wieku. Początkowo traktowano je jako roślinę ozdobną, dopiero później dostrzeżono walory odżywcze tego warzywa. Współcześnie stał się dość częstym gościem na polskich stołach. Dzięki swoim zasługom – głównie smakowym – doczekał się niejednego pomnika na świecie.
Wszystkie źródła donoszą, iż ten największy i najokazalszy mieści się w małej wsi Biesiekierz w północno-zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim.

2pomnikziem-compressor.jpg
To właśnie z uprawy kartofli słynie Biesiekierz. Na ten dość nietypowy pomysł uhonorowania ziemniaka wpadł dyrektor Stacji Hodowli Roślin Mariusz Roeder, który pragnął upamiętnić fakt wyhodowania nowych odmian tego warzywa. Pomnik Ziemniaka powstawał prawie rok, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło w 1983 roku. Monument przedstawia ziemniaczaną bulwę umieszczoną na stalowym stelażu. Jego łączna wysokość wynosi 9 m, z czego 3,95 m to sam kartofel. Autorem Pomnika Ziemniaka jest polski artysta Wiesław Adamski. Warto także zaznaczyć, że ten sam ziemniak znajduje się w herbie gminy.

Poznańska Pyra - pomnik

Poznańska Pyra - pomnik
Jednak nie tylko w Biesiekierzu postanowiono uhonorować to zacne warzywo. Druga rzeźba znajduje się w polskiej stolicy ziemniaka, czyli w Poznaniu. Pomnik Pyry (w gwarze poznańskiej pyra, to po prostu ziemniak) umieszczono w centralnej części wildeckiego parku Jana Pawła II. Oficjalne odsłonięcie ziemniaka ważącego 5 ton, nastąpiło we wrześniu 2007 roku, w trakcie trwania miejskiego festiwalu Dni Pyrlandii. Całemu wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne zespołu Boney M., Macieja Maleńczuka, Rudiego Schuberta, a także formacji Mr Zoob.


Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu

Pomnik Ziemniaka w Biesiekierzu

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa