Latarnia Nugget Point – Nowa Zelandia

Latarnia Nugget Point – Nowa Zelandia

Latarnia Nugget Point – Nowa Zelandia

Wznosi się na szczycie Nugget Point na Wyspie Południowej, by nocami czuwać nad wodami Pacyfiku. W ciemnościach rozświetla statkom przestrzeń uznaną za jedną z najniebezpieczniejszych w okolicy.
Nugget Point to jedna z najbardziej znanych form terenu regionu Otago położonego na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Na jego północnym krańcu u wybrzeża Catlins znajduje się stromy cypel w otoczeniu skalistych wysepek (nuggets), na którego szczycie drogę statkom rozświetla latarnia morska. Miejsce to w miarę upływu lat uznano za najniebezpieczniejszą okolice dla statków.
Latarnia zbudowana została z kamienia w 1868 roku, a po raz pierwszy zaświeciła rok później w lipcu. Wieża o wysokości 9 metrów wznosi się 76 metrów nad poziomem morza. Życie w „The Nuggets” było wyzwaniem, gdyż region ten słynie z chłodnej pogody. Choć stacja została podłączona do zasilania elektrycznego, to przebywający w niej opiekun nie mógł wykorzystywać energii do ogrzewania. Jednego z nich zwolniono, gdy dwukrotnie zażądał grzejników elektrycznych w jego domu. Stało się tak, mimo że w sąsiedniej stacji Cape Saunders podłączonych było aż 7. Ostatecznie po serii listów i licznych debat problem rozwiązano na koniec zimy.

Jeden z opiekunów opisał stan w latarni w latach 60 „W rzeczywistości panuje tutaj bałagan, a zwłaszcza w naszym domu, będącym w ruinie. Meble nie zostały zastąpione od 1868 roku, kiedy to dostarczono je do stacji. Dach jest zniszczony i poplamiony różową wodą [woda pitna jest łapana z dachu w zbiornikach], szambo odłączono, a dom przecieka”.
2latarnianug.jpg
Pierwotnie w latarni przebywało trzech opiekunów, jednak w miarę rozwoju technologicznego ich ilość ograniczono do jednego z rodziną. Od 1989 roku zarządzanie stacją jest w pełni zautomatyzowane i odbywa się z dyspozytorni w Wellington.
Współczesny właściciel i operator latarni – Urząd Morski Nowej Zelandii – udostępnia ją dla turystów. Nie zezwala jednak, aby wejść do jej środka. Najlepiej odwiedzać Nugget Point wcześnie rano lub wieczorem, aby uchwycić wspaniałe widoki wschodów lub zachodów słońca. Jeśli spojrzeć w dół na skały znajdujące się bezpośrednio pod wieżą, można zobaczyć pingwiny, foki oraz przeróżne gatunki ptaków, dla których są one domem. Z wody dość często wyglądają delfiny Hektora.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa