Dexia Tower - interaktywny wieżowiec

Dexia Tower - interaktywny wieżowiec

Dexia Tower - interaktywny wieżowiec

Na pozór zwykły wieżowiec, który za dnia nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak gdy nastaje ciemność, zmienia się w ogromne płótno, na którym pojawiają się przeróżne rzeczy.

137 metrów wysokości , 38 pięter, najwyższy wieżowiec w mieście, trzeci w kraju – tak w skrócie można opisać budynek znajdujący się w stolicy Belgii. Dokładniej ulokowany jest w centralnej dzielnicy biznesowej Brukselii, czyli w Saint-Josse-ten-Noode. Znany jest głównie jako Dexia Tower ze względu na mieszącą się tam dawną siedzibę banku Grupy Dexia. Światowy kryzys gospodarczy odcisnął jednak swoje piętno na baku i został on sprzedany, a sama nazwa zmieniona 1 marca 2012 na Rogier Tower z powodu niedalekiego położenia placu Charlesa Rogiera.

Budowę rozpoczęto w 2002 roku, a projekty początkowo zakładały wysokość 179 metrów, jednak w miarę upływu czasu uznano ją za nadmierną i postanowiono zredukować. Po 4 latach wieżowiec oddano do użytku i od razu udowodniono, że światło potrafi czynić cuda. Obiekt składa się z 6000 okien, z czego w 4200 z nich umieszczono po 12 żarówek, a każda z nich posiada po trzy światełka LED w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Dzięki kreatywności grupy LAb[au] szara finansowa szara rzeczywistość formalności i liczb nabrała kolorów.

2dexia.jpg
Kiedy ponad 150 tysięcy świetlnych punktów zostanie włączonych, na budynku powstaje ogromne płótno, a to co się na nim pojawia, zależy jedynie od ludzkiej kreatywności. Aktualnie w porozumieniu z Królewskim Instytutem Meteorologii w Belgii na wieży przedstawiana jest prognoza pogody na następny dzień. Kolorem fioletowym zwiastowane są mrozy poniżej 6 °, natomiast kolorem czerwonym upały. Istnieją również barwy, które informują o wilgotności, prędkości wiatru, czy o ilości opadów. Niekiedy jednak oświetlenie budynku oddawane jest w ręce przechodniów, bowiem u stóp budynku zainstalowano specjalny panel umożliwiający zmianę kolorów.
Wszystko jednak w zgodzie z naturą – aby zminimalizować zużycie energii, diody włączane są tylko, gdy okna zostaną zasłonięte żaluzjami. Wydawać by się mogło, że i tak wykorzystywana jest ogromna ilość prądu. Badania wykazują jednak, iż wieża wykorzystuje 1/3 energii pobieraną przez słynną Wieże Eiffla. Całkiem niedawno wprowadzono dodatkowe restrykcje ograniczające oświetlenie do zaledwie 10 minut na godzinę. Efekt na szczęście pozostaje ten sam.

Więcej zdjęć dostępnych tutaj

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa