Rejon Tysiąca Wysp - Domki na wysepkach

Rejon Tysiąca Wysp - Domki na wysepkach

Rejon Tysiąca Wysp - Domki na wysepkach

Jedne z nich są duże, a niektóre małe - ogółem jest ich 1865 wraz z jedną sztuczną. Wszystkie znajdują się na rzece Świętego Wawrzyńca i tworzą obszar Tysiąca Wysp. Posiadanie jednej z nich, to marzenie prawie każdego...

Rejon ten początkowo był zamieszkany przez Indian z plemion Mohawk, Oneidas, Onandaga, Cayuga oraz Seneca. Zamieszkiwane przez siebie ziemie nazwali Manitonna, co w tłumaczeniu oznacza Ogród Wielkiego Ducha. Jak to zwykle bywa z takimi miejscami, wiążą się pewne legendy – tym razem nie może być inaczej. Pierwsi Indianie z pokolenia na pokolenie przekazywali historię powstawia tego obszaru. Wielki Duch miał podarować im ten piękny ogród, by mogli oni zaznać w nim spokoju. Szybko jednak okazało się, że ciągłymi kłótniami i nieustającymi konfliktami postanowił im je odebrać. W trakcie transportu ogrodu z ziemi do niebios, zdarzyło się coś nieoczekiwanego – ogród z powrotem spadł na ziemię i rozbił się na tysiące kawałków. W rzeczywistości jednak wyspy powstały o wiele wcześniej, a dokładniej podczas epoki lodowcowej.


Wyspy znajdują się na rzece Świętego Wawrzyńca na pograniczu Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, pomiędzy stanem Nowy Jork, a prowincją Ontario. Cały obszar Tysiąca Wysp rozciąga się na odcinku około 80 km. Razem jest 1865 wysp, które spełniają określone kryteria – przez cały rok musi znajdować się powyżej poziomu wody, jej powierzchnia musi być większa niż 2.5 m2 oraz musi posiadać choć jedno drzewo. Największą z nich jest Wolfe Island, która ma ponad 100 km² powierzchni. Następna w kolejności - Howe Island - jest ponad trzykrotnie mniejsza, ma bowiem 31 km². Na najmniejszych natomiast osadzili się pojedynczy mieszkańcy w małych domkach lub ptactwo.

2rejontysiaca.jpg
Co ciekawe to właśnie z tego regionu wywodzi się znany na całym świecie sos tysiąca wysp. To właśnie tutaj mieszkała jego wynalazczyni Sophia LaLonde, która swoją tajną recepturę przekazała aktorce May Irwin.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa