Rejon Tysiąca Wysp - Domki na wysepkach

Jedne z nich są duże, a niektóre małe - ogółem jest ich 1865 wraz z jedną sztuczną. Wszystkie znajdują się na rzece Świętego Wawrzyńca i tworzą obszar Tysiąca Wysp. Posiadanie jednej z nich, to marzenie prawie każdego...

Rejon ten początkowo był zamieszkany przez Indian z plemion Mohawk, Oneidas, Onandaga, Cayuga oraz Seneca. Zamieszkiwane przez siebie ziemie nazwali Manitonna, co w tłumaczeniu oznacza Ogród Wielkiego Ducha. Jak to zwykle bywa z takimi miejscami, wiążą się pewne legendy – tym razem nie może być inaczej. Pierwsi Indianie z pokolenia na pokolenie przekazywali historię powstawia tego obszaru. Wielki Duch miał podarować im ten piękny ogród, by mogli oni zaznać w nim spokoju. Szybko jednak okazało się, że ciągłymi kłótniami i nieustającymi konfliktami postanowił im je odebrać. W trakcie transportu ogrodu z ziemi do niebios, zdarzyło się coś nieoczekiwanego – ogród z powrotem spadł na ziemię i rozbił się na tysiące kawałków. W rzeczywistości jednak wyspy powstały o wiele wcześniej, a dokładniej podczas epoki lodowcowej.


Wyspy znajdują się na rzece Świętego Wawrzyńca na pograniczu Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, pomiędzy stanem Nowy Jork, a prowincją Ontario. Cały obszar Tysiąca Wysp rozciąga się na odcinku około 80 km. Razem jest 1865 wysp, które spełniają określone kryteria – przez cały rok musi znajdować się powyżej poziomu wody, jej powierzchnia musi być większa niż 2.5 m2 oraz musi posiadać choć jedno drzewo. Największą z nich jest Wolfe Island, która ma ponad 100 km² powierzchni. Następna w kolejności - Howe Island - jest ponad trzykrotnie mniejsza, ma bowiem 31 km². Na najmniejszych natomiast osadzili się pojedynczy mieszkańcy w małych domkach lub ptactwo.

2rejontysiaca.jpg
Co ciekawe to właśnie z tego regionu wywodzi się znany na całym świecie sos tysiąca wysp. To właśnie tutaj mieszkała jego wynalazczyni Sophia LaLonde, która swoją tajną recepturę przekazała aktorce May Irwin.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)