High Line - Park w Nowym Jorku

High Line - Park w Nowym Jorku

High Line - Park w Nowym Jorku

Nie tak dawno, bo 70 lat wstecz tym kolejowym szlakiem nad ulicami Nowego Jorku przemierzało setki, o ile nie tysiące pociągów. Z upływem czasu zostały zastąpione nowocześniejszymi środki transportu, aż ostatecznie przestały tędy przejeżdżać. Dzisiaj ta kolejowa estakada została zamieniona w najdłuższy, a zarazem najwęższy park na świecie.

Zacznijmy jednak od początku. Wszystko zaczęło się w roku 1847 kiedy to władze Nowego Jorku pozwoliły utworzyć tory kolejowe w dół West Side na Manhattanie. Dla bezpieczeństwa przed pociągami jeździli ludzie na koniach, którzy machali flagami. Jak się jednak okazuje nie zapobiegło to licznym wypadkom pomiędzy pociągami, ainnymi uczestnikami ruchu. Po pewnym czasie miejsce to zaczęto nazywać „drogą śmierci”.

2hlpark.jpg
W związku z tym w roku 1930 postanowiono wybudować biegnącą 10 metrów nad ziemią linie kolejową. Linią o długości 21 km zaczęto kursować w 1934 roku, a jej budowa pochłonęła 150 mln dolarów. Bezpieczeństwo na ulicach uległo poprawie, a pociągi przestały zakłócać ruch - krótko mówiąc cel został osiągnięty. 20 lat po wybudowaniu rozpoczęły się problemy. Wzrost transportu ciężarówkami doprowadził do spadku ruchy kolejowego. Po kolei likwidowano regularne połączenia, rozbierano część linii, aż w końcu pod koniec lat 70 odbył się ostatni kurs.
W 1990 roku rozpoczęła się batalia o pozostałości po estakadzie. Władze Nowego Jorku zdecydowały się na rozbiórkę, z czym nie zgadzali się Joshua Dawida i Roberta Hammond – założyciele organizacji „Przyjaciół High Line” („Friends of the High Line”). Po latach burzliwych dyskusji osiągnięto porozumienie, a dnia 10 kwietnia 2006 roku burmistrz Bloomberg ogłosił początek budowy. Z całego świata przybyło 720 pomysłów na to miejsce – ostatecznie zdecydowano się na koncepcję Jamesa Cornera.
Dzięki datkom od prywatnych sponsorów, mieszkańców i władz miasta park otwarto 8 czerwca 2009 rok. Ostatecznie ma on długość 1.6km, a chętni do odpoczynku od miejskiego zgiełku mają taką możliwość codziennie o 7 do 22. Z High Line rozpościera się wspaniały widok na panoramę miasta oraz rzekę Hudsona. Specyficzny klimat nadaje bujna roślinność i ławeczki wśród drzew.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa