Magdeburg Water Bridge - wodny akwedukt
Magdeburg Water Bridge to znajdujący się w Niemczech wodny akwedukt. Łączy on rzeki Łabę i Hawela (Kanał Łaba-Hawela)z Kanałem Śródlądowym. Pozwala on na przepływ statków nad Łabą.
Oba kanały (Łaba-Hawela i Śródlądowy) wcześniej spotykały się w okolicy Magdeburga, po przeciwnej stronie Łaby. Aby statki mogły się przemieścić z jednego do drugiego kanału, musiały przebyć 12-kilometrowy objazd. Dodatkowo niski poziom w Łabie powodował problemy z rozładowaniem towar. Są to dwa główne powody, które stały się przyczynkiem wybudowania tego akweduktu.
Pierwsze pomysły połączenia obu dróg wodnych powstały w 1919 i 1938 roku. Po wybuchu drugiej wojny światowej projekt został odroczony.Wznowiono go dopiero w 1997 roku, a sama realizacja zajęła 6 lat i pochłonęła 500 mln Euro. Do budowy wykorzystano 24.000 ton stali i 68.000 metrów sześciennych betonu. Jego długość – 918 metrów (z czego 690 m. znajduje się nad lądem, a 228 nad wodą) – sprawia, że jest najdłuższym wodnym akweduktem na świecie - dodatkowo szeroki na 34 metry, a głęboki na 4,25 metra.