Manpupuner - ogromne formacje skalne

Manpupuner - ogromne formacje skalne

Manpupuner - ogromne formacje skalne

Wyłaniają się z ziemi niczym palce gigantycznego potwora. Łącznie jest ich siedem. Skąd się wzięły? Tego do końca nie wiadomo.

Skalne formacje Manpupuner, znane również jako „Siedmiu silnych mężczyzn”, to zestaw siedmiu olbrzymich kamiennych filarów o zróżnicowanym kształcie. Znajdują się w północnej części gór Ural, a dokładniej w dystrykcie Troitsko-Pechorsky w Republice Komi. Choć uznawane są za jeden z siedmiu cudów Rosji, poza jej granicami nie są zbyt znane. Jako atrakcja turystyczna jest głównie odwiedzana przez Rosjan. Wystające z ziemi skały mają od 30 do 42 metrów wysokości.
Wokół Manpupuner - co w języku Mansi oznacza „małe góry Bogów” - na przestrzeni lat powstało wiele mitów i bajek. Nie da się do końca określić jak powstały te niezwykłe monolity, istnieją jednak pewne teorie.

Zgodnie z jedną z nich musimy cofnąć się 200-300 milionów lat, kiedy to w tym miejscu stała góra. W miare upływu czasu była ona poddana erozji spowodowanej przez deszcz, wiatr, mróź i inne meteorologiczne zjawiska. Bardzo powoli, ale w końcu powstało siedem kolumn, które przetrwały do teraz.
Miejscowa legenda głosi, że kamienne filary były gigantyczną świtą ludu Samoyeds, który poruszał się pieszo przez Syberię w celu zniszczenia ludności Vogulsky. Jednak widząc święte góry Vogulsky, szaman przewodniczący gigantom upuścił bęben, a cały zespół zastygł w miejscu.


Skalne pomniki oprócz legend przyciągają również wspinaczy skalnych.Osiągniecie szczytu okazuje się nie lada wyzwaniem. W opinii ekspertów, ze względu na zróżnicowany kształt jest to niemożliwe.

21manpupuner.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa