Dom na wyspie Elliðaey

Dom na wyspie Elliðaey

Dom na wyspie Elliðaey

Z pozoru normalna wyspa o niezwykle ciekawym kształcie. Nie wyróżnia się ona niczym szczególnym. W oczy rzuca się jedynie biały punkcik. To jedyny dom. A kto w nim mieszka? Zachęcamy do przeczytania.

Ten uroczy dom znajduje się na islandzkiej wyspie o nazwie Elliðaey. Naukowcy twierdzą, że powstała ona 5-6 tysięcy lat temu, na skutek wybuchu. Jej nazwa wzięła się od statku, lub co bardziej prawdopodobne od lokalnej jaskini – Ellirey. Niektóre źródła twierdzą, że dawniej służyła ona, jako schronienie przed najeźdźcami. Pod względem wielkości zajmuje trzecią pozycje w archipelagu Vestmannaeyjar – łączna powierzchnia 0,45 km². Jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 114 m n.p.m. Jedynym sposobem dostania się na wyspę jest połączenie jej najniższego punkty z łodzią za pomocą liny.

A co z domkiem? Został wybudowany w 1953 roku, aktualnie nie jest zamieszkały „na stałe”. Istnieją pogłoski zgodnie, z którymi w 2000 roku, miał on zostać przekazany przez premiera Islandii Davida Oddssona piosenkarce Bjork, jako podzięka za podniesieni rangi ich kraju. Po wielu protestach, jego oferta miała zostać wycofana. Na dzień dzisiejszy domek jest własnością zbiorową, może wynająć go każdy, kto chce pobyć sam..Jak dla nas bomba, ciekawe ile taka przyjemność kosztuje ... tymczasem zachęcamy do obejrzenia fotografii.

2-1domislan.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa