Podróż rowerem – jak się do niej przygotować? Kilka praktycznych porad

Podróż rowerem – jak się do niej przygotować? Kilka praktycznych porad

Podróż rowerem – jak się do niej przygotować? Kilka praktycznych porad

Jazda rowerem to nie tylko sposób na pokonywanie bliskich odległości, ale również możliwość odbycia wyprawy po Polsce lub nawet Europie. Oczywiście należy się do niej odpowiednio przygotować, ponieważ tego typu trasy są naprawdę wymagające. Jak to zrobić? W niniejszym artykule znajduje się kilka ważnych wskazówek.

Wyprawa rowerowa – planowanie trasy

Od czego należy rozpocząć przygotowania do wyprawy rowerowej po Polsce lub Europie? Oczywiście od zaplanowania trasy przejazdu, co pozwoli nie tylko uwzględnić określone atrakcje, ale także określić miejsca noclegowe, czy odległości, jakie będą pokonywane każdego dnia. Gdzie można nocować w trakcie wyprawy rowerowej? W tym przypadku możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ mogą to być zarówno hotele, czy pensjonaty, jak i campingi, czy nawet nocowanie na dziko we własnym namiocie. Oczywiście decyzja wpływa na ekwipunek, który będzie niezbędny na trasie, ponieważ nocując w pensjonacie, czy hotelu można zrezygnować z niektórych przedmiotów.

Przygotowanie sprzętu do wielodniowej wyprawy rowerowej

Decydując się na wyprawę rowerową po Polsce lub Europie, należy również wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Podstawą jest oczywiście rower, a najlepiej w tym przypadku sprawdzają się modele crossowe, trekkingowe, oraz górskie. Wynika to z faktu, że można nimi sprawnie poruszać się po każdym terenie. Przed wyprawą należy oczywiście sprawdzić rower pod kątem technicznym oraz dokonać jego konserwacji. Pozwoli to zapobiec wielu nieprzewidzianym zdarzeniom na trasie. Konieczne będzie również zabranie narzędzi oraz akcesoriów rowerowych, które wraz z innym ekwipunkiem powinny znaleźć się w dedykowanych sakwach. Warto bowiem mieć świadomość, że plecak nie pomieści wszystkiego, a długa podróż z plecakiem nie jest komfortowa. W kwestii komfortu bardzo ważna jest również odzież kolarska, która nie tylko odpowiednio reguluje temperaturę ciała, ale jest także bardzo wygodna, co szczególnie liczy się na długich dystansach. Co więcej, dedykowane koszulki, czy spodenki idealnie przylegają do ciała, co poprawia aerodynamikę oraz pozytywnie wpływa na jazdę w trudnych warunkach pogodowych.

Jak przygotować kondycję do wyprawy rowerowej?

Decydując się na kilku bądź kilkunastodniową wyprawę rowerową należy pamiętać, że wymaga ona odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Oczywiście nie oznacza to, że należy budować formę pod kątem wyścigu kolarskiego, jednak nie można również porywać się na taką aktywność z marszu. W związku z tym zaleca się odpowiednie przygotowanie kondycji, którą najłatwiej zbudować poprzez regularne przejażdżki na rowerze. Mogą to być wycieczki po okolicy na trasach o długości zbliżonej do zaplanowanego dziennego limitu kilometrów w trakcie wyprawy. W efekcie można mieć pewność, że jego pokonanie nie będzie wówczas stanowiło najmniejszego problemu.

Wyprawa rowerowa po Polsce lub nawet Europie to jedna z najtańszych form zwiedzania, która pozwala być znacznie bliżej natury. Oczywiście wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno sprzętu, jak i fizycznego oraz mentalnego danej osoby.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa