Boże Narodzenie z dala od domu – jak wybrać ubezpieczenie na świąteczny wyjazd?

Boże Narodzenie z dala od domu – jak wybrać ubezpieczenie na świąteczny wyjazd?

Boże Narodzenie z dala od domu – jak wybrać ubezpieczenie na świąteczny wyjazd?

Zakupy, prezenty, tłumy w sklepach, korki na ulicach, sprzątanie, gotowanie, ozdabianie domu – nie da się ukryć, że święta bywają bardzo męczące. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera ucieczkę od tego zamieszania w ciepłe kraje. Bez śniegu za to ze złotym piaskiem pod stopami też można poczuć świąteczną atmosferę. Trzeba tylko pamiętać o ubezpieczeniu, żeby nic nie popsuło nastroju!

Ochronę na czas wyjazdu za granicę zapewnisz sobie łatwo, korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Mubi. Wystarczy wypełnić prosty formularz, wybrać jedną z przygotowanych specjalnie dla Ciebie ofert i gotowe – możesz ruszać w podróż!

Co musi zawierać dobra polisa turystyczna?

Zanim wybierzesz ubezpieczenie dla siebie, warto najpierw poznać jego warunki. Pamiętaj, że to nie OC samochodowe – tutaj taniej wcale nie musi oznaczać lepiej, a propozycje poszczególnych ubezpieczycieli mogą się od siebie znacząco różnić. Ważne jest, żeby wybrać dokładnie taką, która będzie najlepiej pasować do naszych potrzeb. Nie ma sensu przepłacać, ale też ochrona za zbyt niską cenę może okazać się niewystarczająca.

Co zatem powinna zawierać taka polisa turystyczna, aby można o niej było powiedzieć, że jest dobra?

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – absolutna podstawa każdej polisy dla podróżnych. W ramach ubezpieczenia KL pokrywane są wydatki związane z opieką medyczną niezależnie od tego, czy chodzi o leczenie w placówkach prywatnych czy publicznych.
  2. Ubezpieczenie ratownictwa – w jego ramach ubezpieczyciel pokrywa koszty poszukiwań i ratownictwa w górach i na morzu.
  3. Ubezpieczenie NNW – z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków wypłacane jest odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – chroni ubezpieczonego w razie spowodowania przez niego szkody u osoby trzeciej.
  5. Ubezpieczenie bagażu – od uszkodzenia, zgubienia, zniszczenia lub kradzieży.
  6. Ubezpieczenie assistance podróżne – obejmuje m.in. usługi tłumacza, dostęp do całodobowej infolinii itp.

Ponadto można zdecydować się na rozszerzenie polisy, m.in. o ubezpieczenie sprzętu sportowego lub elektronicznego, ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży lub klauzulę alkoholową. Oczywiście szczegółowy zakres ubezpieczenia turystycznego (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/) może różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej i indywidualnych potrzeb ubezpieczonego.

Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ?

Oddajmy głos ekspertowi:

– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w żadnym wypadku nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. EKUZ gwarantuje jedynie podstawową ochronę publicznej służby zdrowia danego kraju, za część usług możemy więc dopłacić lub pokryć ich koszty w całości. Karta nie pokrywa ponadto kosztów leczenia prywatnego, akcji ratowniczych czy transportu medycznego do kraju – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.

O ile więc warto wyrobić kartę EKUZ przed wyjazdem, o tyle kiepskim pomysłem byłoby zrezygnować przy tym z prywatnego ubezpieczenia. Trzeba pamiętać, że ochrona gwarantowana przez kartę działa na zasadach takich, jakie obowiązują obywateli danego kraju – może się więc okazać, że nawet z nią trzeba będzie pokryć część lub całość kosztów. Ubezpieczenie turystyczne takich ograniczeń nie ma, więc jest po prostu bezpieczniejsze.

Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Najlepiej jak najwcześniej przed podróżą, aby uniknąć okresu karencji. Oznacza on czas po zakupie i opłaceniu polisy, przez jaki nie działa jeszcze gwarantowana przez nią ochrona. Może się on różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej – w niektórych towarzystwach wynosi kilka godzin, w innych kilka dni, a w jeszcze innych nie ma go w ogóle. Może też obowiązywać jedynie wtedy, gdy kupujemy ubezpieczenie, przebywając już za granicą, dlatego w takich sytuacjach trzeba zachować szczególną ostrożność i uważnie przeczytać OWU.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne?

Cena zależy oczywiście od kilku czynników. Należą do nich m.in. kraj, do którego wyjeżdżasz (np. ubezpieczenie do USA jest droższe niż do krajów europejskich), czas wyjazdu i liczba ubezpieczonych. Znaczenie ma też wiek ubezpieczonego i jego stan zdrowia (w niektórych przypadkach trzeba dopłacić za ochronę dla osób chorych przewlekle), a także zakres ochrony, rodzaj uprawianych aktywności fizycznych (dopłaty za sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka) i liczba wybranych rozszerzeń. Zwykle jednak cena ochrony nie przekracza kilku lub kilkunastu złotych na dzień.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa