Zapowiada się kolejny urlop spędzony w hotelowym pokoju, tylko ulokowanym w innym miejscu Polski czy świata? Czas skończyć z nudnymi wyjazdami i zafundować sobie odpoczynek, który naprawdę pozwoli zapomnieć o codziennych obowiązkach. Tylko co to może być? Oto kilka naszych propozycji. Może dobrym wyborem będzie spędzenie kilku dni na łonie natury albo zwiedzenie starych zamków rozmieszczonych po całej Polsce i poznanie przy tym nieco historii?
Biwak i noc pod namiotem
Teoretycznie większość ludzi przynajmniej raz w życiu spała pod namiotem, jednak mało kto decyduje się na taki wakacyjny wyjazd. Tymczasem odpoczynek na łonie natury niesie ze sobą masę zalet jak dotlenienie organizmu, pozbycie się stresu związanego z pracą, czy przełamywanie wygodnych przyzwyczajeń.
Wystarczy spakować turystyczny plecak damski lub męski – jego odpowiedni dobór jest ważny pod kątem właściwego rozłożenia ciężaru ładunku – i ruszyć w drogę. Na biwaku nie może zabraknąć zapasu wody, składanych naczyń, latarki, środków higienicznych i apteczki. Warto pomyśleć także o dostępie do prądu choćby w celu naładowania telefonu i zabrać ze sobą powerbanki. Biwakować można na wyznaczonych polach namiotowych lub w dzikim terenie, co wymaga większego przygotowania ze względu na brak zaplecza sanitarnego.
Wycieczka rowerowa – niezbędna tylko kondycja
Jazda na rowerze jest bardzo zdrową i polecaną aktywnością. A gdyby tak w pełni skorzystać z roweru i wybrać się na nim w daleką drogę, na drugi koniec Polski, w góry, nad morze, lub nad Mazurskie jeziora, albo nawet poza granice kraju? Taka wycieczka wymaga jednego – dobrej kondycji. Ktoś, kto jeździ na rowerze jedynie okazjonalnie, może potrzebować odpowiedniego przygotowania.
Na wyjazd rowerowy koniecznie należy zabrać ze sobą kłódkę lub inne zabezpieczenie przed kradzieżą roweru. Niezbędna będzie także odzież przeciwdeszczowa, sprytnie spakowane przekąski jak żele lub batony energetyczne i zapas wody pitnej. Rowerzyści w trasie mogą decydować się na nocleg w hotelu lub, co trudniejsze, lecz jeszcze ciekawsze – pod namiotem.
Kilkudniowy kurs lotu na paralotni
Lot paralotnią to jeden z najprostszych sposobów, aby wznieść się w powietrze, o czym od setek lat marzy cała masa ludzi. Spełnienie tego marzenia nie jest wcale trudne, tym bardziej że na terenie Polski działa co najmniej kilka szkół prowadzących kursy paralotniarstwa. Żeby do nich przystąpić, niezbędne jest ukończenie 18. roku życia.
Kurs paralotniarstwa jest zbyt obszerny materiałem, żeby zmieścić go w ciągu jednego dnia. Zazwyczaj tego typu kursy trwają około 4 do 6 dni, w związku z czym są ciekawym i aktywnym sposobem na spędzenie urlopu.
Zwiedzanie polskich zamków
Historyczne polskie zamki pojawiają się praktycznie w każdej części kraju i zachwycają zwiedzających widoczną w nich historią. Podróż szlakiem królów może być świetną rozrywką dla osób interesujących się historią i dawną kulturą. Wśród zamków w Polsce nie brakuje zarówno zniszczonych, jak i zachowanych w świetnym stanie, z lochami, pięknymi ogrodami, czy nawet takich, które uważane są za nawiedzone.
Jakie zamki są warte zwiedzenia? Trudny wymienić je wszystkie. Ciekawym punktem na polskiej mapie jest na przykład zamek w Książu otoczony przez zachwycający ogród albo w Niedzicy, w którym podobno lata temu więziono Janosika. Wśród zamków znajdzie się nawet propozycja dla wielbicieli magicznych historii, jak zamek w Ogrodzieńcu, w którym kręcono sceny do bijącego rekordy popularności polskiego serialu.