Pobyt w górach – poznaj 4 zasady bezpiecznej wędrówki

Pobyt w górach – poznaj 4 zasady bezpiecznej wędrówki

4 zasady bezpiecznego pobytu w górach

Górska wyprawa wymaga odpowiedzialnego podejścia i dobrego przygotowania. Zwłaszcza wielogodzinne wypady potrafią ostudzić zapał tych wędrowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyższymi wzniesieniami. O czym warto pamiętać, planując wypad w góry? Poznaj 4 podstawowe zasady bezpiecznego pobytu na wysokości większej niż kilkaset metrów nad poziomem morza.

Mierz zamiary na siły

To, co gubi wielu początkujących, piechurów, to zbyt duża pewność siebie i nieumiejętność dostosowania trasy do rzeczywistych umiejętności, jakimi się dysponuje.

Wybierając trasę na urlop w górach, obieraj za cel wycieczki takie miejsca, które będą adekwatne do Twojego doświadczenia górskiego i aktualnego poziomu kondycji.

Pamiętaj, że z każdą taką wędrówką, nabierasz większej wprawy i nie ma nic złego w tym, by na początkowych etapach kierować się na łatwiejsze i mniej wymagające szlaki.

Z czasem przyjdzie dobra pora na poszerzanie horyzontów – dosłownie i w przenośni.

Wybierz odpowiednią porę

Nie określasz się mianem „ranny ptaszek”? W takim razie jeszcze dwa razy zastanów się, zanim wyruszysz na wielogodzinną górską przygodę.

Zasada jest prosta: w góry trzeba ruszać z samego rana, bo wtedy masz najwięcej czasu (również przy uwzględnieniu niespodziewanych sytuacji) i zejdziesz z trasy o rozsądnej godzinie, najlepiej przed zapadnięciem zmroku.

Odpowiednie wyposażenie to podstawa

W górach liczy się to, co masz przy sobie. Często nawet niepozorne przedmioty mogą bardzo ułatwić życie, a nawet uratują w trudnych sytuacjach.

Warto zabrać ze sobą:

  • powerbank,
  • chustę trójkątną,
  • odblaski,
  • apteczkę z bandażami,
  • latarkę,
  • przekąski wysokoenergetyczne.

Oczywiście tę listę można jeszcze uzupełniać o kolejne rzeczy. Miej jednak na uwadze, by nadmiernie nie obciążać plecaka.

Zaplanuj każdy punkt wyprawy

„Pójście na żywioł” może sprawdzić się, gdy myśli się o kontakcie z przyrodą. Ale, jeśli chodzi o znaczenie przenośne, to nie jest to dobra strategia. Nie działaj spontanicznie. Jeśli szykuje się kilkudniowa górska wyprawa, dokładnie zaplanuj każdy punkt trasy.

Uwzględnij postoje oraz nocleg w górach. Jeśli chodzi o to drugie, to warto rozważyć na przykład Hotel Eco Tatry Holiday & Spa ***. To wyjątkowe miejsce na tatrzańskiej mapie, położone w samym sercu polskich gór – w Kościelisku.

Co jeszcze warto brać pod uwagę? Różnice wzniesień, lokalizację wiat (niezbędne w przypadku nagłych zmian pogody), czas przejścia i trasy alternatywne. W wyznaczeniu wielu tych wartości pomagają mapy i przewodniki dla amatorów górskich wędrówek.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa