Bezpieczne zwiedzanie Ukrainy. Jaką polisę wybrać?

Bezpieczne zwiedzanie Ukrainy. Jaką polisę wybrać?

Bezpieczne zwiedzanie Ukrainy. Jaką polisę wybrać?

Ukraina to przepiękny kraj, który co roku chcą zwiedzić rzesze Polaków. Jedni po raz pierwszy, inni – zafascynowani kulturą, historią i architekturą – regularnie wracają. Z uwagi na niestabilną sytuację polityczną warto jednak szczególną uwagę poświęcić kwestii ubezpieczenia i odpowiednio dobrać jego elementy. Sprawdź, jaka ochrona będzie właściwa na wyjazd na Ukrainę.

Pobyt na Ukrainie a EKUZ

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrabia się w kraju zamieszkania i która upoważnia do korzystania z darmowej państwowej opieki medycznej w takim samym stopniu, w jakim przysługuje ona obywatelom zagranicznego kraju, do którego się wyjeżdża.

Niestety EKUZ nie wszędzie znajdzie zastosowanie. Ukraina, mimo iż leży w Europie, nie należy do Unii Europejskiej. Nie podpisała też porozumienia z UE w sprawie opieki zdrowotnej gwarantowanej przez EKUZ. Oznacza to, że jedyna ochrona medyczna, jaka może Ci przysługiwać za granicą, to ta wynikająca z wykupienia prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Przeczytaj poradnik: Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?, by poznać przykładowy zakres takiego ubezpieczenia.

bezpiecznezwiedzanieukrainy21.jpg

Ochrona kosztów leczenia na Ukrainie

Podstawą polisy na wyjazd na Ukrainę jest ochrona kosztów leczenia. Dzięki niej możesz liczyć na zwrot kosztów: transportu medycznego, hospitalizacji, zakupu leków i środków medycznych, zabiegów i operacji, wizyt specjalistycznych, wizyt domowych. Pamiętaj, by zbierać rachunki i zaświadczenia za wszystkie usługi.

Rozszerzeniem w ubezpieczeniu na wyjazd na Ukrainę, które również dotyczy zakresu ochrony zdrowia, jest NNW. Ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków przyda Ci się, gdy uraz okaże się na tyle poważny, że nie będziesz mógł prędko wrócić do pracy, będziesz potrzebował szeregu zabiegów lub rehabilitacji. Najwyższa kwota z NNW wypłacana jest, gdy uraz doprowadzi do inwalidztwa lub poniesiesz śmierć.

OC w ubezpieczeniu na wyjazd na Ukrainę

OC to polisa, która występuje nie tylko w ubezpieczeniu komunikacyjnym. Skorzystasz z niej również w życiu prywatnym, np. w ramach ubezpieczenia turystycznego. Zapewnia ochronę odpowiedzialności cywilnej, czyli przede wszystkim sprawia, że kiedy doprowadzisz do szkody osoby lub jej mienia, nie będziesz musiał sam płacić odszkodowania.

bezpiecznezwiedzanieukrainy3.jpg

To przydatne rozszerzenie podstawowej polisy, gdy podróżujesz z dziećmi. Małe, spragnione poznawania świata i jeszcze niepewne co to skutków swoich działań, mogą uszkodzić czyjeś mienie podczas zabawy – chociażby wybić w oknie szybę, porysować samochód. Uniknij płacenia, wykupując dla swej pociechy OC.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie na wycieczkę na Ukrainę?

Aby nie przepłacać na ubezpieczeniu, podczas poszukiwania oferty koniecznie skorzystaj z internetowej porównywarki polis. Wpisz dane i pozostałych współpodróżników, a także określ, dokąd jedziecie (Ukraina), w jakim celu (np. zwiedzanie, uprawianie sportów…) i kiedy (konkretny termin i długość pobytu). Otrzymasz bezpłatną listę polis, zakresów i cen. Porównasz je i po naradzie z bliskimi wybierzesz właściwą.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa