4 sprawdzone przepisy na pyszne japońskie przekąski
Choć intrygująca Japonia nie znajduje się na wyciągnięcie ręki, okazuje się, że orientalne przekąski w prosty sposób można przygotować również w domowym zaciszu. Co więcej, aby wyczarować w kuchni klimat Kraju Kwitnącej Wiśni, wystarczy odrobina dobrych chęci i kilka charakterystycznych składników. Podpowiadamy, które przepisy zawsze się sprawdzają!
1. Okonomiyaki
Pizza to jeden z najpopularniejszych przysmaków na świecie. Jej włoska i amerykańska odmiana jest znana niemalże w każdym zakątku globu. Nieco inaczej jest jednak z japońską wersją uwielbianego placka – w Kraju Kwitnącej Wiśni również powstaje ten przysmak, choć wyglądem i smakiem nie przypomina tradycyjnej pizzy. Co więcej, cechą charakterystyczną okonomiyaki jest to, że… każdy może dodawać do niego tylko i wyłącznie swoje ulubione dodatki!
Lista składników na ciasto (2 porcje):
¾ szklanki mąki pszennej, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, ¾ szklanki chłodnej wody, 2 średniej wielkości jajka, 3 łyżki oliwy z oliwek (do smażenia), ½ kapusty, 3 łyżki posiekanego szczypiorku, szczypta soli i pieprzu, łyżka sosu sojowego, średniej wielkości marchew, średniej wielkości czerwona cebula.
Proponowane dodatki:
4 łyżki sezamu, ½ papryczki chili.
Wykonanie:
W miseczce wymieszaj suche składniki, a następnie dodaj do nich jajka, wodę, kapustę, szczypiorek, sos sojowy, startą na małych oczkach marchew i posiekaną w cienkie półksiężyce cebulę. Nałóż połowę ciasta na patelnię i uformuj z niego okrągły placuszek – kiedy się przyrumieni, przewróć go ostrożnie na drugą stronę i przykryj na kilkanaście sekund przykrywką. Gotową pizzę przełóż na talerz i posyp sezamem oraz drobno pokrojoną papryczką chili. Okonomiyaki będzie również świetnie smakowało w towarzystwie ostrego sosu sriracha.
2. Sushi
Myślisz – Japonia, mówisz – sushi? Nic dziwnego! Właśnie z tego dania słynie kraj ze stolicą w Tokio. Choć istnieje wiele wariantów tego przysmaku, warto pokusić się o przygotowanie nigiri, którego bazą są dobrej jakości ryż oraz wybrane dodatki. Orientalny przysmak można zjeść również w restauracjach serwujących sushi w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i innych miastach.
Lista składników:
250 g ryżu do sushi, 1½ szklanki wody, 3 łyżki octu ryżowego, ½ łyżeczki cukru, szczypta soli, awokado, 200 g łososia wędzonego, arkusz pociętego w paski nori, 2 łyżeczki wasabi.
Wykonanie
Wypłucz dokładnie ryż (do momentu aż woda stanie się przejrzysta) i przesyp do garnuszka, dolej do niego wody, przykryj i gotuj ok. 12 minut. W tym czasie wymieszaj ocet z solą, cukrem i 1½ szklanki gorącej wody. Marynatę wlej do ryżu, a następnie formuj z niego prostokątne bloczki. Tak przygotowaną bazę nigiri smaruj łyżeczką wasabi, przykrywaj plasterkiem łososia oraz awokado i przewiązuj każdą porcję paskiem nori. Sushi będzie doskonale smakowało w towarzystwie sosu sojowego.
3. Wegetariański ramen
Japoński „rosół”, podobnie jak sushi, to jeden z najpopularniejszych przysmaków w Kraju Kwitnącej Wiśni, który swoim aromatem i smakiem umami zachwyca także w innych częściach globu. Choć samodzielne przygotowanie smacznego ramenu może wydawać się nieco czasochłonne, warto poświęcić na niego kilka chwil i ugotować rozgrzewającą japońską zupę.
Lista składników:
2 średniej wielkości marchewki, natka pietruszki, 2 średniej wielkości pietruszki, ½ selera, 4 ząbki czosnku, 5 suszonych grzybów shitake, 2 łodygi selera naciowego, 3 małe cebule, przyprawy (szczypta soli, szczypta pieprzu, 2 liście laurowe, 5 kuleczek ziela angielskiego, ½ startej papryczki chili, 2 goździki, 3 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka pasty miso, 2 łyżki oleju sezamowego), 1,5 l wody.
Proponowane dodatki:
Jajko ugotowane na twardo, nudle, ¼ kapusty pekińskiej, 2 arkusze nori, kiełki, garść kukurydzy.
Wykonanie:
Warzywa dokładnie umyj i obierz, a następnie włóż do garnka i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 2 godziny. Na ok. 40 minut przed końcem gotowania dodaj przyprawy, a po 20 minutach dołóż kapustę, pastę miso, wlej olej sezamowy i sos sojowy. Gdy całość się zagotuje przecedź bulion, marchew pokrój w cienkie słupki, porwij nori na kawałki, grzyby posiekaj w niewielkie paseczki. Podawaj z makaronem, ugotowanym jajkiem przekrojonym na pół, kiełkami i kukurydzą.
4. Sunomono
Kuchnia japońska to nie tylko sycące dania na bazie ryb i rozgrzewające zupy. Na liście najpopularniejszych i łatwych w przygotowaniu dań znaleźć można również lekkie i dietetyczne sałatki, takie jak sunomono. Ta przekąska sprawdzi się idealnie w roli lekkiego lunchu, dodatku do dania głównego czy przekąski w podróży.
Lista składników:
1 ogórek, ½ szklanki octu ryżowego, 2 łyżeczki cukru, szczypta soli, szczypta pieprzu, ½ łyżki sosu sojowego, ½ łyżeczki mielonego imbiru, łyżka prażonego sezamu.
Wykonanie:
Ogórka umyj i pokrój w cieniutkie plasterki. Z octu, cukru, sosu sojowego i przypraw zrób marynatę, a następnie zalej nią warzywo. Odczekaj 2 godziny, odsącz sałatkę i podawaj z prażonym sezamem.