Wodogrzmoty Mickiewicza w Tatrach

Wodogrzmoty Mickiewicza w skrócie Wodogrzmoty to urokliwe wodospady znajdujące się w Tatrach Wysokich. Spadające z góry strumienie potrafią narobić sporo hałasu.

Wodogrzmoty Mickiewicza, znane także jako Wodospady Mickiewicza, bądź po prostu Wodogrzmoty to zespół malowniczych wodospadów składający się z trzech większych oraz kilku mniejszych kaskad o wysokości od 3 do 10 metrów. Znajdują się one na potoku Roztoka (na terenie Doliny Roztoka) wypływającego z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wspomniane wcześniej trzy największe strumienie to: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Uformowały się one w miejscu, gdzie woda pokonuje próg skalny, którym Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki.

Przed 1880 rokiem turyści nie docierali do Wodogrzmotów z uwagi na gęste otoczenie drzewami i krzewami. Już wtedy przewodnicy oprowadzający turystów w tym rejonie zwracali im uwagę na słyszalny z daleka grzmot wodospadów. Pierwszym znanym turystą, który miał okazję podziwiać wodospady był Walery Eljasz. Dotarł on tam w 1879 roku wraz z przewodnikiem Maciejem Sieczką. Rok później rozpoczęto prace mające na celu ułatwienie dostępu do tych wodospadów. Sześć lat później amatorzy górskich atrakcji mogli z łatwością podziwiać to dzieło natury. Współcześnie turyści podziwiają głównie Pośredni Wodogrzmot przechodząc przez kamienny most wybudowany w 1900 roku na drodze Oswalda Balzera. Dwa pozostałe strumienie są z tego miejsca ledwo widoczne.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza - skąd ta nazwa?

Pierwszy człon nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem - wodospady zostały tak nazwane z uwagi na huk, jaki wydaje spadająca woda. Po obfitych opadach huk jest jeszcze większy. Drugi człon dodano w 1891 roku z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Członkowie Towarzystwa postanowili uhonorować Adama Mickiewicza, którego prochy sprowadzono na Wawel rok wcześniej. Co ciekawe nazwisko naszego wieszcza nazwano także Dolinę Rybiego Potoku, jednak w jej przypadku zmiana się nie przyjęła. Przy najniższym strumieniu umieszczono tablicę upamiętniającą to szczególne wydarzenie.

Warto zaznaczyć, iż poeta nigdy nie odwiedził tych rejonów naszego kraju, co więcej w żaden sposób nie był związany z Tatrami. Jedynie w napisanym przez niego dramacie Konfederaci barscy znajdują się pojedyncze wzmianki o Tatrach. Utwór ten napisano jednak w języku francuskim, natomiast nawiązania do Tatr mają być zasługą Tomasza Augusta Olizarowskiego, który zajmował się tłumaczeniem utworu.

W niewielkiej odległości od Wodogrzmotów Mickiewicza znajduje się największy wodospad w Polsce.
Wodogrzmoty Mickiewicza Autor zdjęcia - fotopolska.wordpress.com

3wodogrzmotmic-compressor.jpg
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)