Ales Stenar - tajemniczy krąg

Ales Stenar - tajemniczy krąg

Ales Stenar - tajemniczy krąg

Co roku pojawiają się w tym miejscu setki turystów. Niektórzy by podziwiać głazy, inni zaś próbują rozwikłać zagadkę, do czego one właściwie służyły. Jak dotąd istnieje kilka teorii, jednak nadal nie jest jasne, w jakim celu i kto je wybudował. Czym jest ten tajemniczy krąg?

Tajemnicze kamienie o nazwie Ales Stenar, znajdują się w południowej Szwecji, niedaleko miejscowości Ystad. 59 piaskowych głazów zostało rozlokowanych tak, że swoim kształtem przypominają łódź - ma ona 67 m długości i 19 m w szerokości. Waga każdego kamienia waha się w granicach 1,8 tony, a największy z nich ma aż 3,5 m wysokości. Jak udało się ustalić naukowcom, kamienny kompleks powstał 1400 lat temu, czyli w okolicach 600 roku.

Istnieje kilka teorii odnośnie tego miejsca. Jedna z nich głosi, iż może to być grobowiec – stworzony przez przodków wikingów – miałby to być pomnik wielkiego wodza. Według niektórych źródeł pochowany tam został legendarny król Ale. Badania archeologiczne wykazały jednak brak jakichkolwiek szczątków.

W innej teorii, naukowcy uważają, że Ales Stenar pełniło funkcje religijne. W kolejnej zaś informuje o możliwości postawienia tych kamieni na cześć załogi statku, która zginęła na morzu.
A jak jest naprawdę? Może kiedyś, komuś uda się rozwikłać tę zagadkę, jak na razie pozostają nam jedynie spekulacje.

2-1alesstenar.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa