Wspaniałe lodowe wodospady

Wspaniałe lodowe wodospady

Wspaniałe lodowe wodospady

Norwegia nie raz zaskakiwała swoim zapierającym dech krajobrazem. Tym razem zaskakuje wodospadami spływającymi po lodowcu na wyspach archipelagu Svalbard.

Svalbard, oznaczający "zimne wybrzeże", to archipelag w Arktyce, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Przynależący do Norwegii teren znajduje się około 400 km na północ of Europy kontynentalnej, w połowie drogi pomiędzy lądową Norwegią a biegunem północnym. Mimo tak bliskiego położenia względem bieguna północnego, na archipelagu panuje stosunkowo wysokie temperatury umożliwiające zamieszkanie - wszystko ze względu na ciepłe prądy transportowane przez Prąd Zatokowy. W rzeczywistości, Svalbard to najdalej wysunięty na północ obszar na planecie zamieszkany przez człowieka. Aktualnie przebywa tutaj 2,642 osób z czego 72% to Norwegowie, 16% Rosjanie, 12% inne narodowości.

2wodospadylod.jpg

Wyspa zajmuje łączną powierzchnię 62 tysięcy kilometrów kwadratowych, z czego prawie 60% pokryte jest lodowcem, głównie na zimniejszym wschodzie. Na 2/3 tego terenu znajduje się 7 parków narodowych oraz 23 rezerwaty przyrody. W cieplejszych rejonach tworzy się dość ciekawe zjawisko. W wyniku topnienia śniegu i lodu powstają tam małe wodospady. Bywa, że podczas krótkiego lata śnieg całkowicie znika, wtedy pojawia się rozległa roślinność tundry – najwyższe z nich rzadko przekraczają 10 cm wysokości. Svalbard stał się domem dla niedźwiedzi polarnych, reniferów z gatunku spitsbergeńskiego oraz lisów polarnych. Przy wybrzeżu można spotkać wieloryby, foki, morsy, rzadziej zaś delfiny i orki.
 
Źródło zdjęć: 1 2 3 4
3wodospadylod.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa