Powyginane drzewa na Wyspie Południowej

Powyginane drzewa na Wyspie Południowej

Powyginane drzewa na Wyspie Południowej

Dla wielu może się to wydawać niemożliwe, ale jednak. Ich nienaturalny kształt nie jest spowodowany działalnością człowieka, a natury! Intensywnie wiejący wiatr sprawia, że rosnące tutaj drzewa są jedyne w swoim rodzaju.

Slope Point to najbardziej wysunięty na południe punkt na Wyspie Południowej Nowej Zelandii. Region ten jest stale chłostany zimnym południowo-zachodnim wiatrem nadciągającym z Antarktydy. Jego intensywność i nieustępliwość sprawiła, że rosnące tam drzewa są powykręca i zgięte wzdłuż kierunku hulającego wiatru. Panujące tam warunki nie zachęcają do zamieszkania, a w promieniu 8 kilometrów całą populacja liczy jedynie 58 osób.

Nowa Zelandia znana jest jednak z hodowli owiec – pierwsza z nich miała tutaj ponoć przypłynąć z kapitanem Cookiem w 1773 roku. Obecnie na jednego mieszkańca tego kraju przypada około 10 owiec na jednego mieszkańca – szacuje się, iż aktualnie pogłowie owiec wynosi ponad 43 miliony. Nie brakuje ich nawet w Slope Point, dla których posadzone kilkadziesiąt lat temu drzewa miały być schronieniem przed mocnym wiatrem i dać trochę wytchnienia od trudnych warunków atmosferycznych. Pomimo niesprzyjającej aury, warto odwiedzić to miejsce. Widok na skaliste wybrzeże i otaczające ogromne klify potrafi zauroczyć. Istnieje również drogowskaz informujący o odległości dzielącej od równika i bieguna południowego.
Zachęcamy do obejrzenia tego niesamowitego dzieła natury.

Źródła zdjęć: 1 2 3

2drzewa.jpg
3drzewa1.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa