Nieziemski turkusowy staw

Nieziemski turkusowy staw

Nieziemski turkusowy staw

Krajobraz rodem z najnowszej bajki Disneya, jednak ten turkusowy staw naprawdę istnieje. Jego kolor zachwyca miliony turystów, a naukowcy do dziś zadają sobie pytanie „skąd ten kolor?”.

Biei to niewielka malownicza kraina otoczona delikatnymi wzgórzami i rozległymi polami w prefekturze Hokkaido w Japonii. Turystów przyciąga głównie w miesiącach letnich – lipcu i sierpniu – kusząc ich urokliwym krajobrazem. To właśnie w tej miejscowości u podnóża wulkanu Mt. Tokachi, na lewym brzegu rzeki Bieigawa znajduje się Błękitny Staw – The Blue Pond. I choć mieścina ta była popularnym kierunkiem turystycznym od lat, to sam staw jest nim od niedawna. Stało się to głównie za sprawą umieszczenia przez firmę Apple jego zdjęcia jako tapetę w najnowszej wersji systemu OS X Lion Mountain.Swoją nazwę – jak można się domyślić – zyskał dzięki nienaturalnemu niebieskiemu odcieniowi wody. Dodatkowo wystające z niej pnie drzew nadają temu miejscu eteryczny i nieco tajemniczy charakter.

2stawnieb.jpg
Błękitny staw jest sztucznym zbiornikiem. Powstał w wyniku wybuchu wulkanu Tokachi w grudniu 1988 roku. Wtedy to postanowiono wznieść tamę by chronić pobliskie tereny przed lawinami błotnymi. W rezultacie blokowana przez zaporę woda, gromadzi się w depresji tworząc staw – tym samym wyjaśnia to dlaczego drzewa rozrastają się w jego środku. Jednak nadal pozostaje pytanie skąd ten niebieski odcień?
Pomimo wielu badań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednym z możliwych wyjaśnień są drobiny aluminium znajdujące się w składzie wody. Co ciekawe jej kolor zmienia się w zależności od kąta spojrzenia, pory dnia oraz warunków pogodowych.
Odwiedzając pobliskie sklepy z pamiątkami można stać się właścicielem małej buteleczki z turkusową wodą. Nam jednak na razie pozostają zdjęcia.

Źródło zdjęć - http://muz4in.net
3stawnieb.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa