Świąteczne zwyczaje - Boże Narodzenie

Świąteczne zwyczaje - Boże Narodzenie

Świąteczne zwyczaje - Boże Narodzenie

To już dziś. Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, większość z nas zasiądzie do wspólnej, rodzinnej wieczerzy wigilijnej, którą poprzedzi tradycyjne przełamanie się opłatkiem z najbliższymi. Zaraz po posiłku pojawi się Święty Mikołaj, na terenach Wielkopolski, Lubuskiego i Kujaw nazywany Gwiazdorem. Jakie są nasze zwyczaje dobrze wiemy, a jakie są najciekawsze świąteczne zwyczaje na świecie?

W Czechach i na Słowacji święta obchodzone są w podobny sposób co w Polsce. Na stołach króluje karp i zupa grzybowa. Jedną z różnić jest osoba przynosząca prezenty. Lądują one pod choinką potajemnie, czasami przed, czasami w trakcie wieczerzy, a przynosi je dzieciątko Jezus. Niektóre z tradycji potrafią przewidywać przyszłość. Jeżeli poprzecznie przecięte jabłko pokaże idealną gwiazdę, następny rok będzie udany, zniekształcona oznacza zły rok lub choroby, a krzyż może sugerować nawet śmierć. Kolejnym zwyczajem jest zarzucanie butów na ramiona przez dziewczyny. Jeżeli palec wskazuje na drzwi, to już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.

W Hiszpanii wieczerzę rozpoczyna rodzinny obiad, który może trwać nawet do 6 rano. Hiszpanie swój posiłek rozpoczynają od owoców morza, takich jak krewetki czy łosoś, a następnie spożywają miskę zupy domowej roboty. Głównym posiłkiem jest pieczone jagnię, dorsz, czy skorupiaki. Dzieci zazwyczaj otrzymują jeden lub dwa prezenty. Przynosi je Papa Noel, który jest imitacją Świętego Mikołaja, jednak nie ma amerykańskich korzeni.


Juleaften to nazwa tego dnia w Danii. Duńczycy zasiadają do rodzinnej kolacji i spożywają pieczeń wieprzową, pieczoną kaczkę lub gęś. Na deser serwowany jest pudding ryżowy, z bitą śmietaną i sosem wiśniowym. Dodatkowo zawiera a posiekane migdały, a w jednym migdał w całości. Ten, kto na niego trafi, będzie miał szczęśliwy rok. Po posiłku, rodzina zbiera się wokół choinki i zaczyna śpiewać kolędy. Towarzyszy temu trzymanie się za ręce i taniec. W kolejnym etapie tradycje się już różnią. W jeden, to dzieci rozdają prezenty. W drugiej natomiast przychodzi Julemanden, odpowiednik Świętego Mikołaja, z workiem prezentów. W trakcie rozdawania prezentów jest on małomówny, lecz wesoły – śmieje się głośno i serdecznie. Nie należy zapomnieć, aby zaproponować mu picie, trzeba przecież utrzymać go w wesołym nastroju.

Zwyczaj ubierania choinki pochodzi właśnie z Niemiec. Tradycyjnie jest ona przyozdabiana właśnie 24 grudnia. Obchody tych świąt zależą jednak od regionu. W niektórych częściach Niemiec wszystko zaczyna się w kościele. Podczas gdy cała rodzina celebruje ten moment na mszy, jedna dorosła osoba zostaje w domu przyozdabiając choinkę i kładąc upominki. Kiedy rodzina wraz z dziećmi wraca do domu zastaje zamknięty salon. Nastaje moment wyczekiwania na dzwonek, oznaczający przybycie dzieciątka Jezus, które zgodnie z tradycją przynosi prezenty.

W Wielkiej Brytanii posiłek wigilijny zaczyna się nie wieczorem, a w południe. Na obiad Brytyjczycy tradycyjnie spożywają pieczonego indyka i świąteczny pudding. Podczas posiłku rozdawane są krakersy Bożego Narodzenia. Składają się one z tekturowej rury i owinięte są ozdobnym papierem. Ciągnięte, zazwyczaj przez dwie osoby, dzielą się nierównomiernie, wydając przy tym mały odgłos wybuchu. Te świąteczne krakersy zawierają również drobne upominki i słodycze.
To właśnie w Wielkiej Brytanii narodziła się zwyczaj pocałunków pod jemiołą. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnia życzenia.
Bardzo ciekawą tradycją jest Boxing Day, święto obchodzone 26 grudnia. Wtedy to rozpoczynają się wielkie, poświąteczne wyprzedaże i rozgrywane są mecze piłkarskie. Dzień ten obchodzony jest również w Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii.


W Meksyku 15 grudnia pod sufitem wiesza się gliniane naczynie wypełnione słodyczami, czyli piniatę. Gromadzą się pod nią dzieci, a jedno z nich rozbija ją kijem. Gdy to się stanie, zaczyna się wielki wyścig w zbieraniu cukierków.
Kolejnym zwyczajem jest wędrówka grupy mieszczan po domach. Odbywa się to przez 9 dni. Wędrowcy przebrani są w stare szaty, takie, jakie nosili rodzice Jezusa Chrystusa. Często są oni zapraszani na rozbijanie piniaty.
W Boże Narodzenie, na meksykańskich stołach króluje dorsz z papryką, pieczony indyk, słodycze oraz owoce.

Na sam koniec zostawiliśmy najważniejsze. W imieniu całego portalu, chcieliśmy przekazać najszczersze życzenia, aby najbliższe trzy dni były spędzone w spokojnej i rodzinnej atmosferze. Aby ten cudowny czas, przyniósł wiele radości i szczęścia. Mamy nadzieję, że Święty Mikołaj przyniesie ze sobą ogromny worek z prezentami dla tych grzecznych i dla tych troszeczkę mniej. Wesołych Świąt!

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa