Maman - ogromny pająk

Maman - ogromny pająk

Maman - ogromny pająk

Osoby z arachnofobia uczulamy - maman to pająk, ale nie zwykły. Ma około 9 metrów wysokości i ponad 10 metrów szerokości, osiem nóg, głowę, tułów i worek jaj. Wszystko to waży 6000 kilogramów. Na szczęście to tylko rzeźba.
21pajakp.jpg
Została ona wykonana przez amerykańską artystkę, urodzoną we Francji Louise Bourgeois. Jedna z najbardziej imponujących i największych rzeźb powstała w 1999 roku, na zlecenie Tate Modern Museum. Do jej stworzenia wykorzystano brąz, stal nierdzewną oraz marmur. Całość pochłonęło sumę 3.2 miliona dolarów.
Z języka francuskiego słowo „maman” oznacza „matka”. Sama artystka przyznaje, że owa rzeźba jest odą do jej matki, którą straciła w wieku 21 lat. Ogromny pająk z workiem zawierającym 26 marmurowych jaj, to symbol macierzyństwa, schroniska oraz ochrony płodności. Co ciekawe, dokonano 12 odlewów londyńskiego pająk i rozmieszczono po całym świecie, między innymi w Japonii, Rosji, Kanadzie i nawet na Kubie.
31pajakp.jpg
Za 8-nogi pajęczak uczynił Bourgeois najlepiej zarabiającą artystką, w 2006 roku otrzymała ona za niego 4 miliony dolarów.
Źródło zdjęć Flickr
41pajakp.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa