Czy jesteś cyfrowym nomadem? Kim są Nomadzi?

Czy jesteś cyfrowym nomadem? Kim są Nomadzi?

Czy jesteś cyfrowym nomadem? Kim są Nomadzi?

Nie mają stałego adresu, zmieniają numery telefonów po przekroczeniu granicy, są stale w drodze. Świetnie zarabiają, jednak nie decydują się na zakup nieruchomości. O kim mowa? O cyfrowych nomadach – ludziach, którzy zdecydowali się prowadzić koczowniczy tryb życia na własnych zasadach. Wszystko, czego potrzebują, to stabilny dostęp do internetu, sprawny laptop i smartfon.

Cyfrowy nomada – wymuszona konieczność czy sposób na życie?

Pierwotni, „analogowi” nomadzi zmuszeni byli do przemieszczania się w poszukiwaniu wody, żywności i pastwisk dla swoich zwierząt. Nomadzi prowadzili samotniczy lub plemienny tryb życia. Byli nazywani koczownikami, nie mieli swojego domu, właściwie zawsze byli w drodze i nigdy nigdzie nie wracali.

Współczesny cyfrowy nomada nie musi podróżować po świecie w poszukiwaniu internetu. Nowoczesne technologie umożliwiają przebywanie praktycznie w dowolny miejscu na Ziemi, gdzie uda się złapać zasięg internetu satelitarnego. Tym bardziej nie ma problemu z zatrzymaniem się bliżej większych (niekoniecznie największych) skupisk ludzkich, gdzie zawsze można liczyć na dostęp do Wi-Fi.

Bycie cyfrowym nomadą to nie obowiązek i nie przymus. To wybór, który najczęściej jest synonimem wolności. Digital nomads pracują, zwiedzają świat, poznają nowe kultury, przyjaciół, przeżywają przygody i… jadą dalej. Są zawsze w drodze i często w pracy. Zgrabnie łączą przyjemne z pożytecznym, zarabiając i spełniając swoje marzenia.

Digital nomads – czy to do nich należy przyszłość?

Jeszcze kilka lat temu praca stacjonarna wydawała się jedyną słuszną, choć już przed pandemią wspominało się o cyfrowych nomadach. Jednak o ile wówczas temu taki tryb życia traktowany był raczej jako ciekawostka, o tyle dziś cyfrowi nomadzi stanowią już bardzo duży odsetek ogółu pracowników na naszej planecie, a szacuje się, że do 2035 roku będzie ich aż miliard!

Zakładając, że liczba ludności ogółem na naszym globie sięgnie wówczas 9 mld, a wieku produkcyjnym będzie połowa, łatwo policzyć, że co czwarty pracownik stanie się cyfrowym nomadą. Dziś jeszcze brzmi to cokolwiek abstrakcyjnie, ale nie da się nie zauważyć przyspieszonego rozwoju nowych technologii, urządzeń mobilnych i coraz łatwiejszego dostępu do internetu. Ceny także z roku na rok są coraz atrakcyjniejsze.

Czy to znaczy, że za sto lat nikt już nie będzie pracował stacjonarnie? Tak raczej się nie stanie, wciąż będzie określona pula zawodów, która będzie wymagała obecności w miejscu pracy. Niemniej można się spodziewać dużych zmian na międzynarodowych rynkach pracy, a kupno mieszkania lub domu będzie mniej istotne niż kupno dobrego kampera. W końcu dom na kółkach to też dom.

Kto może zostać cyfrowym nomadą?

Każdy, kto może pracować zdalnie, najlepiej jako freelancer, nie musi stawiać się w biurze w określonych terminach i ma odwagę postawić wszystko na jedną kartę.

Jeśli chodzi o listę zawodów, które wykonują cyfrowi nomadzi, to jest ona dość długa i (wbrew pozorom) różnorodna. Digital nomads to nie tylko wszelkiej maści informatycy (tak naprawdę taki zawód nie istnieje!), czyli programiści, analitycy, webmasterzy, projektanci stron, testerzy itp. Zdalnie można prowadzić sklep internetowy, być doradcą klienta, specjalistą ds. marketingu, ale też udzielać porad psychologicznych i prawnych online. To oczywiście tylko przykłady, wszystko zależy od kreatywności i pomysłu na życie.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa