Atrakcje w Busku Zdroju

Atrakcje w Busku Zdroju

Atrakcje w Busku Zdroju

Położone w województwie świętokrzyskim Busko-Zdrój to urokliwe miasteczko uzdrowiskowe, znane już XII wieku jako Bużsk. Dobroczynne właściwości tutejszych wód i możliwość ich wykorzystania po raz pierwszy zostały zbadane już w 1808 roku przez lekarza Jana Wintefielda. Jednak na oficjalnie otwarcie uzdrowiska trzeba było czekać do roku 1836. Współcześnie Busko-Zdrój przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale też turystów, którzy szukają wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Atrakcje w Busku-Zdroju - część uzdrowiskowa

Busko-Zdrój to oczywiście lecznicze wody mineralne. Wydobywane z tutejszych ujęć wody siarczkowe, jodkowo-bromkowe, jak również borowiny wspomagają leczenie schorzeń reumatologicznych, neurologicznych, układu krążenia i dermatologicznych. Spróbować dobroczynnego działania wód i borowin można w Parku Zdrojowym, który sam w sobie jest ciekawą atrakcją.

Park Zdrojowy w Busku-Zdroju to serce uzdrowiska. Najważniejszą jego częścią jest ogród łazienkowski, w którym znajdują się sanatoria, w tym najstarsze Marconi, będące jednocześnie Pijalnią Wód, w której można bezpłatnie skosztować tutejszych słynnych wód siarczkowych o silnym zapachu. W Parku znajduje się także okazała fontanna oraz piękna Aleja Mickiewicza - spacerowa promenada, otoczona drzewami, łącząca ogród łazienkowski z Rynkiem. Na terenie Parku usytuowano także muszla koncertowa.

Atrakcje w Busku-Zdroju - Rynek

Na Rynek warto wybrać się bezpośrednio z Parku Zdrojowego, ze względu na malowniczą Aleję Mickiewicza. Sam Rynek, obecnie zwany Placem Zwycięstwa to przyjemny skwer spacerowy, z fontanną w centrum. Został zaprojektowany w XIX wieku przez tutejszego ogrodnika Igancego Hanusza. To piękne miejsce na popołudniowe wyjście z rodziną lub romantyczny spacer we dwoje.

Ciekawe atrakcje w Busku-Zdroju

Inne interesujące miejsca w Busku-Zdroju to m.in. Zamek Dersława położony niedaleko od Rynku. Powstał stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku. Kolorowa budowla stylizowana jest na średniowieczną twierdzę, posiada wieżyczki i basztę, a wzniesiona została z polecenia rosyjskiego lekarza Wasyla Waslewicza Jakobsa. Obecnie w Zameczku Dersława funkcjonuje pensjonat.

Na miłośników architektury sakralnej czeka Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju. Położony jest w centrum miasta, nieco na północ od Rynku. To najstarszy parafialny kościół po-norbertański w mieście. Pierwotny kościół został wzniesiony w miejscu dzisiejszego już w XII wieku. Pierwotnie wzniesiony w stylu gotyckim, jednak po pożarze z roku 1820 obiekt wymagał poważnego remontu, dlatego obecnie można podziwiać utrzymaną w stylu barokowo-klasycystycznym fasadę. Obok kościoła znajduje się datowana na 1738 rok figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia usadowiona na kolumnie oraz dzwonnica z XIX wieku.

Busko-Zdrój i okolica to także dobre miejsce dla osób aktywnych i ceniących sobie pobyt na łonie natury. Miłośnicy jazdy na rowerze znajdują tu wiele kilometrów tras rowerowych, kluczących przez malownicze tereny Szanieckiego, Nadnidziańskiego i Solecko - Pacanowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Warto dodać, że na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się Rezerwat przyrody Owczary, który jest rezerwatem słonoroślowym.

Na granicy miasta znajdziemy niezwykłe miejsce, jakim jest Pomnik Przyrody Zimne Wody. Podziwiać tu można licznie występujące gipsy ze zjawiskami krasowymi. Ciekawą przyrodniczą osobliwością jest także Sosna na szczudłach, zwana także sosną kroczącą, którą można oglądać w Wełeczu, niedaleko Buska-Zdroju. Jej wyjątkowy kształt spowodowany jest nadzwyczajnie rozwiniętym systemem korzeniowym, wystającym ponad grunt. Przywodzi przez to na myśl kroczące zwierzę, podobne do pająka.

Na zobaczenie wszystkich atrakcji w Busku zaprasza hotel Bristol **** Medical SPA.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa