4 rzeczy, bez których nie zaczniesz nauki jazdy na nartach

4 rzeczy, bez których nie zaczniesz nauki jazdy na nartach

4 rzeczy, bez których nie zaczniesz nauki jazdy na nartach

Jazda na nartach cieszy się obecnie dużą popularnością. Dlatego coraz więcej osób decyduje się rozpocząć przygodę z tzw. „deskami”. Daje ona dużo przyjemności i frajdy. Dzisiejszy poradnik dedykujemy osobom, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportu. Warto zatem poznać 4 rzeczy bez których nie zaczniesz nauki jazdy na nartach.

Narty z kijkami lub bez – co wybrać?

Ilu jest narciarzy, tyle jest teorii na temat tego, w jaki sposób najlepiej uczyć się jazdy na nartach. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbędne będą oczywiście narty. Warto na samym początku wybrać takie, które nie są przesadnie taliowane, gdyż lepiej na takim sprzęcie uczy się skręcania. Narty mocno taliowane są dla tych, którzy już opanowali dobrze technikę jazdy, skręca się na nich szybciej i można również rozwijać większe prędkości. Przy nauce jazdy na nartach istotne mogą być również kijki.

Choć wiele osób z nich rezygnuje, to jednak są bardzo pomocne, gdyż można się nimi odpychać, kiedy śniegu jest dużo i klei się do nart. Są pomocne również w sytuacjach upadków, a tych na samym początku nie brakuje, gdyż podpierając się kijkami można wstać lub wspomóc się w tym przypadku kijkami innego narciarza. Dodatkowo kijki pomagają utrzymać równowagę, a także balans ciała przy skrętach, dlatego niewątpliwie warto się w nie zaopatrzyć.

Bo bielizna termoaktywna jest ważna

Rozpoczynając naukę jazdy na nartach, istotne znaczenie ma znalezienie odpowiedniej bielizny. Nikt nie rodzi się przecież Body Millerem. Zatem podczas jazdy upadki zdarzały się zdarzają i zdarzać będą. Ważne, aby nie zniechęcić się do jazdy, gdyż może dać ona naprawdę wiele przyjemności i frajdy.

Zatem bielizna termoaktywna jest podstawą bez której trudno rozpocząć naukę. Nie może ona przemakać, ale jednocześnie powinna pozwalać skórze oddychać. W tym przypadku nie należy oszczędzać. Ważna jest także wygoda. Zatem powinna ona być dopasowana, jednak nie może utrudniać ruchów.

Bo bezpieczeństwo to podstawa – wybierz dopasowane buty narciarskie i kask

Oczywiście zakup lub wypożyczenie nart to jedno. Jednak, aby czuć się w miarę swobodnie, trzeba dobrać dopasowane buty narciarskie, które nie mogą uciskać, ale jednocześnie stopa i staw skokowy muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Stąd na butach narciarskich nie warto oszczędzać. Ważne są również odpowiednio wyregulowane wiązania, aby w razie upadku narty od razu się wypięły, gdyż w przeciwnym razie grozi to poważną kontuzją, ze złamaniem włącznie.

Ponieważ upadków na samym początku zalicza się wiele, a stok bywa zatłoczony i trzeba jeszcze uważać na innych narciarzy, warto zaopatrzyć się w kask, który musi być dopasowany, aby nie zsunął się z głowy w sytuacji upadku. Taki sprzęt pozwoli nawet na samym początku nauki jazdy na nartach czuć się bezpiecznie.

Szkoła narciarska – wybierz renomowaną szkołę i naucz się jazdy na nartach po krótkim kursie

Jazda na nartach nie jest prosta. Dlatego proces nauki jest długotrwały. Na samym początku warto wybrać szkołę narciarską, która organizuje kursy indywidualne i grupowe z instruktorem. Od naszych preferencji zależy, jakie zajęcia w szkole narciarskiej wybierzemy, a tempo nauki w każdym przypadku może być podobne. Zanim jednak zaczniesz zjeżdżać musisz nauczyć się chodzić i odwracać na nartach. To ważne, gdyż jeśli po upadku wyląduje się poza trasą, trzeba umieć wstać i odwrócić się w stronę stoku.

Ponadto to przydatna umiejętność przy ustawianiu się przy wyciągu, gdyż trzeba to zrobić dosyć szybko, kiedy w kolejce za nami czekają już inni. Zatem tego na samym początku nauczy instruktor szkoły narciarskiej. Oczywiście poza skręcaniem trzeba nauczyć się również hamowania. Bez tego na stoku będzie się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla innych. Można taką naukę rozpocząć na mniej uczęszczanych i łagodniejszych stokach, aby potem móc bez przeszkód szusować na tych bardziej uczęszczanych.

Zatem, aby zacząć naukę jazdy na nartach trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który jest gwarantem bezpieczeństwa. Wykupienie lekcji w szkole narciarskiej jest równie istotne. Dzięki temu na jednym turnusie się nie skończy i z pewnością połknie się bakcyla. Złe przygotowanie do jazdy na nartach może do niej skutecznie zniechęcić, zatem warto kierować się powyższymi wskazówkami.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa