Najwyższa ściana wspinaczkowa na świecie

Najwyższa ściana wspinaczkowa na świecie

Najwyższa ściana wspinaczkowa na świecie

W Holandii poza Mount Scenery (wulkan na wyspie Saba) ukształtowanie terenu jest niemal całkowicie płaskie. Jednak to właśnie ten kraj można nazwać wspinaczkowym rajem. Wszystko za sprawą największej ściany wspinaczkowej na świecie...

Ta ogromna ściana wspinaczkowa o nazwie Excalibur ma 37 metrów wysokości i znajduje się w kraju tulipanów w mieście Groningen. Wybudowana została w 2004 roku przez Gerta van deer Veena i jego wspinaczkowego kolegę Alco Polsa w centrum Bjoeks Climb Center.
Dotarcie na sam szczyt ścianki, to wyczyn nie lada, głównie ze względu na jej krzywiznę. Najwyższy punkt przesunięty jest względem podstawy o 11 metrów, tworzy to więc sztuczny zwis, spotykany podczas zdobywania prawdziwej góry.

Aby być odpowiednio przygotowanym do pokonania tego monumentalnego obiektu, warto najpierw spróbować na czymś mniej wymagającym. A jest w czym wybierać, bowiem w centrum można poćwiczyć na ponad 115 głazach – które są przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.
Ośrodek czynny jest codziennie do godziny 23:00, a wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 30 Euro.

2-1scianaws.jpg

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa