Piekło - wieś w Polsce
Zajęło to chwilę, ale w końcu udało nam się ustalić dokładne położenie Piekła. Szczerze mówiąc nie jest ono takie straszne, jak wszyscy uważają. Nawet temperatura jest zdecydowanie przyjaźniejsza niż się ją opisuje - niekiedy bywa naprawdę gorąco, jednak zdarza się, także że słupek rtęci spada poniżej zera. Piekło, o którym piszemy położone jest w województwie pomorskim, a dokładniej w powiecie sztumskim w odległości około 55 kilometrów od Gdańska.
Istnieją dwie wersje genezy nazwy tej wsi. Pierwsza z nich odwołuje się do licznych powodzi nawiedzających te tereny oraz skutków jakie ze sobą niosły. Druga z nich wiąże się z przewozem piasku na barkach, którym dawniej trudnili się flisacy. To właśnie oni mieli nazwać tak to miejsce, z uwagi na dość trudne warunki panujące w trakcie przepływu piekłem. Pierwsze wzmianki o Piekle zaczęły się pojawiać już w 1570 roku. Kolejne dokumenty datowane są na 1707 rok - można w nich dowiedzieć się jaka była wielkość wsi oraz znaleźć wzmiankę o istniejącej tutaj karczmie. W trakcie trwania II Wojny Światowej, niemiecki władze nazistowskie w latach 1942-1945 zdecydowały się zmienić nazwę wsi na Nogathaupt. Jednak wiosną 1945 roku, teren ten ponownie znalazł się w Polsce. Współcześnie Piekło zamieszkiwane jest przez 353 ludzkich dusz.
Co można zwiedzić w Piekle?
Do Piekła niewątpliwie wybrać się warto - sąsiedztwo Wisły i Nogatu dodaje uroku tej wsi i zapewnia piękne krajobrazy. Będąc w samej wsi, warto przyjrzeć się i poznać historię wybudowanego w latach 1936-1937 Domu Polskiego. W jego wnętrzu mieściła się prywatna szkoła, przedszkole, mieszkania dla nauczycieli oraz kaplica. W samym centrum znajduje się kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla. Zbudowano go w latach 1923 - 1928 z inicjatywy mieszkańców.