Zwiedzanie Polski na kajaku - gdzie wybrać się na spływ?

Zwiedzanie Polski na kajaku - gdzie wybrać się na spływ?

Zwiedzanie Polski na kajaku - gdzie wybrać się na spływ?

Kajakarstwo to w Polsce bardzo szybko rozwijająca się forma aktywnego spędzania czasu nad wodą. Popularność spływów kajakowych w Polsce wynika zarówno z bardzo dobrych warunków przyrodniczych: dużej ilości rzek, a także turystycznego zagospodarowania małych miejscowości i poprawy czystości akwenów. W Polsce jest prawie 10 000 km rzek i jezior, a wiele z tych dróg wodnych można przemierzać z wykorzystaniem kajaka. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie wolnego czasu na kajakach.

Gdzie się wybrać na spływ?

Najlepszym miejscem na pierwszą przygodę kajakową po górskich rzekach jest Dunajec. Dunajec należy do łagodnych rzek górskich w skali WW1-WW2. Czasami występują tu małe fale, ale właściwie sam nurt niesie nas w dół rzeki. Miejscami rzeka płynie leniwie co pozwala na beztroskie podziwianie widoków.

Wiele osób uważa, że najlepsza na spływ i najpiękniejsza jest prawie 200-kilometrowa trasa Krutyni. Rzeka wije się przez krainę Tysiąca Jezior, wśród malowniczego krajobrazu jezior i strumieni. Rzeka Krutynia to bliskie spotkanie z bujną przyrodą, pięknymi jeziorami i dziką przyrodą Puszczy Piskiej.

Innym ciekawym szlakiem jest rzeka Drwęca, która jest jedną z najczystszych rzek w Polsce. Ma około 200 km długości. Spływ można rozpocząć się w Ostródzie. Następnie rzeka przepływa przez lasy i rezerwaty przyrody, aż do Wisły pod Toruniem. Na obu brzegach rzeki znajdują się wygodne miejsca do biwakowania. Corocznie odbywa się też „Międzynarodowy Spływ Kajakowy po Drwęcy”, który cieszy się popularnością wśród kajakarzy z wielu krajów.

Krótsze trasy to na przykład spływ rzeką Bełdany do jeziora Guzianka Mała. Pomiędzy tymi jeziorami konieczne jest jedynie przeniesienie kajaków. Dalej wzdłuż jeziora Guzianka Wielka z pomostem dla statków Floty Mazurskiej płyniemy do jeziora Nidzka. Spływ można poszerzyć o wycieczkę po jeziorze Nidzie, które jest rezerwatem przyrody.

Polskie drogi wodne nadają się zarówno na długie wyprawy, jak i na jednodniowe spływy. Wystarczy na przykład jeden dzień, by przepłynąć Szlak Konwaliowy w Przemęckim Parku Przyrodniczym. Dunajec ma swoich tradycyjnych flisaków, którzy mogą zabrać cię na zapierającą dech w piersiach wycieczkę.

Kajak pompowany – zalety

Bardzo wielu turystów coraz chętniej wybiera na spływ kajak pompowany. Charakteryzują się one niewielką wagą i dużą nośnością. Powietrze w nadmuchiwanych kajakach sprawia, że są praktycznie niezatapialne. Modele nadmuchiwane są bardziej odpowiednie do spływów na spokojnych wodach, ale nie oznacza to, że nie można ich używać do raftingu. Obecnie producenci oferują modele bardzo wysokiej jakości, które zachowując wszystkie zalety nadmuchiwanego kajaka, są jednocześnie niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne czy otarcia. Jakie jeszcze zalety ma nadmuchiwany kajak?

To także przystępna cena - wszystko zależy oczywiście od wybranego modelu, ale generalnie cena dmuchanego kajaka jest zawsze niższa niż w przypadku tradycyjnych modeli wykonanych z innych materiałów. To też lekka waga i kompaktowe wymiary - konstrukcja dla dwóch osób waży około 20 kg. Po złożeniu kajak można dosłownie schować do plecaka (wymiary ok. 1 m x 0,5 m x 0,5 m), co jest bardzo wygodne w podróży. Podwójny kajak dmuchany jest łatwy do przenoszenia nawet w formie gotowej do użycia. Co więcej, biorąc pod uwagę pompowanie kajaka i montaż sztywnych elementów, przygotowanie konstrukcji nie zajmie nam więcej niż 15 minut.

Większość modeli takich kajaków ma dość szerokie dno, więc przy spokojnej pogodzie raczej trudno się w nich przewrócić, co ułatwia początkującym, w tym dzieciom, opanowanie techniki sterowania. Każdy model ma kilka cylindrów, więc nawet jeśli jeden element kajaka ulegnie uszkodzeniu, ten pozostanie na powierzchni. Ostatecznie bardzo ważną zaletą jest nieznaczne zanurzenie takiego kajaka. To jedynie 10-15 cm, dzięki czemu nadmuchiwany kajak doskonale nadaje się do stosowania na mieliznach i na płytkich rzekach. Sama konstrukcja jest w stanie wytrzymać ciężar około 300 kg (np. w dwumiejscowym kajaku dmuchanym bez problemu zmieszczą się dwie dorosłe osoby i wiele dodatkowego wyposażenia).

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa