Zostaw serce w Nałęczowie, czyli weekend w mieście-ogrodzie

Zostaw serce w Nałęczowie, czyli weekend w mieście-ogrodzie

Zostaw serce w Nałęczowie, czyli weekend w mieście-ogrodzie

Lata temu, w tym niepozornym miasteczku Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski prowadzili zaciekłe dyskusje, a Bolesław Prus tak się zasiedział, że nadal można się do niego przysiąść na ławeczce w parku zdrojowym. W okresie międzywojennym bywanie w uzdrowisku było modne wśród bogatych elit. Teraz Nałęczów jest dostępny dla wszystkich i grzechem byłoby nie skorzystać z tej okazji. Urok miasteczka się nie zmienił, więc razem z Noclegowo.pl przygotowaliśmy małe kompendium i podpowiadamy co warto zwiedzić. Przekonajcie się sami, że pobyt w Nałęczowie to miód na serce każdego mieszczucha.

Nałęczów na kłopoty sercowe

Nałęczów już w XIX wieku był znanym ośrodkiem, gdzie leczyło się serce i wszelkie choroby układu krążenia. Do dzisiaj uzdrowisko słynie z najwybitniejszej kadry lekarzy, a korzystny mikroklimat obniża ciśnienie i sprzyja rekonwalescencji. Niemały wpływ na tak lecznicze warunki mają wody mineralne oraz złoża borowiny, które bezpośrednio przyczyniły się do powstania uzdrowiska. Jeśli chcemy poczuć magię tego miejsca, wycieczkę należy zacząć od parku zdrojowego. Kojąca zieleń otaczającej roślinności jest z pewnością miłym dodatkiem dla kuracjuszy, którzy odzyskują siły niespiesznie spacerując wokół urokliwego stawu. Od razu widzimy też, dlaczego Nałęczów nazywany jest miastem-ogrodem. Wśród wielu ciekawych budynków w stylu willowym otaczających park, wyróżnia się Pałac Małachowskich. Barokowy obiekt należał do założyciela Nałęczowa, Stanisława Małachowskiego i teraz jest chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną. Na parterze mieści się popularna kawiarenka, gdzie można odsapnąć i wypić kawę z widokiem na park. Warto również zawitać do Domu Zdrojowego i nacieszyć oczy w znajdującej się wewnątrz Palmiarni lub napić się leczniczej wody w Pijalni Wód Mineralnych. Polecamy zajrzeć też do Starych Łazienek. Obiekt ten jest pięknym przykładem architektury klasycystycznej i pełni obecnie funkcję eleganckiego hotelu. Nałęczów słynie też z bogatej oferty zabiegów SPA, więc warto wejść do Kompleksu Wodnego Atrium i zrelaksować się w basenie. Znajdziecie tam nie tylko dysze masujące, sauny czy jacuzzi, ale także jedyny w Polsce Basen Białej Glinki. Woda w tym basenie ma mleczną konsystencję za sprawą glinki, która dogłębnie nawilża skórę. Panie na pewno docenią jej działanie.

Kulturalne oblicze Nałęczowa

Nałęczów to nie tylko relaks dla ciała, ale i dla ducha. Nie bez powodu miasteczko przyciągało artystów i polityków, którzy poszukiwali tu natchnienia. Niespieszna atmosfera i zachwycające otoczenie sprzyjały spotkaniom towarzyskim i rozważaniom o sztuce. Szczególnie Nałęczów upodobał sobie Bolesław Prus, który pochodził z ziemi lubelskiej i często przechadzał się parkowymi alejkami tworząc w głowie dialogi do Lalki. Aby upamiętnić wybitnego pisarza, powstało tu Muzeum Bolesława Prusa. Wystawa obejmuje m.in. autentyczne zapiski, fotografie i dokumenty osobiste z czasów jego działalności. Nie sposób nie wspomnieć też o Muzeum Stefana Żeromskiego, które zostało zaaranżowane w starej pracowni mistrza. Obiekt powstał w stylu zakopiańskim i wyróżnia się nieco na tle uzdrowiskowej zabudowy miasta. Piękne wnętrza pozwalają zapomnieć o współczesności i choć na chwilę przenieść się do lat, kiedy to Stefan Żeromski tworzył swoje dzieła. Nie odbiegając zanadto od czarujących czasów dwudziestolecia międzywojennego, polecimy Wam zawędrować na Lipową. Zabytkowe Wille na ulicy Lipowej prezentują przeróżne style - od szwajcarskiego po włoski. Niektóre z nich powstały nawet w XIX wieku i dzisiaj są nie lada gratką dla wielbicieli architektonicznych smaczków. Można wyobrazić sobie słoneczne popołudnie spędzone na jednej z ornamentowanych werand i niespiesznie wrócić do zwiedzania.

Przyrodnicze atuty

Ponieważ Nałęczów leży na Wyżynie Lubelskiej, ukształtowanie terenu stało się jego kolejnym atutem. Mowa oczywiście o łagodnych wzniesieniach otaczających miasto oraz o znajdujących się w okolicy wąwozach lessowych.  Nic dziwnego, że atrakcyjne geograficznie otoczenie Nałęczowa nazywane jest Krainą Wąwozów Lessowych. Nawet w granicach miasta znajdziemy przynajmniej dwa malownicze przykłady tych formacji. Jeden z nich, tuż przy ulicy Harcerskiej, jest bardzo przyjemnym miejscem na rodzinne spacery, bo dodatkowo otacza go Las Zakładowy. Wąwóz Głowackiego leży dalej na północ, a dojdziemy tam kierując się z parku zdrojowego do Bramy Zachodniej. W tej samej dzielnicy znajdziemy także Nałęczowskie MiniZOO, gdzie oswojona kózka oprowadza odwiedzających po obejściu, co na pewno sprawi najmłodszym wiele frajdy. Aktywnym polecamy wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy i urządzić sobie piknik gdzieś w leśnych ostępach.  Jak widać, pobyt w Nałęczowie może być relaksującym przeżyciem nie tylko dla miłośników biernego wypoczynku.

Noclegi w Nałęczowie

Na pewno przekonaliśmy wszystkich do wyprawy do Nałęczowa, gdyż nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej. Jeśli przemówił do Was urok tego miasteczka z komputerowego monitora, to tym bardziej docenicie jego piękno w rzeczywistości pijąc poranną kawę z balkonu w swoim pokoju. Zaciszne pokoje i kwatery prywatne znajdziecie na Noclegowo.pl, więc śmiało rezerwujcie poprzez formularz rezerwacyjny lub kontaktując się telefonicznie. Gdy na wyjazd namówicie także znajomych, wybierzcie jeden z komfortowych apartamentów lub zaszalejcie w jednym z eleganckich hoteli.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa