Zbiór ciekawostek o kawie

Zbiór ciekawostek o kawie

Zbiór ciekawostek o kawie

Każdy ma jakieś skojarzenia na hasło "kawa". Słowo to jednym kojarzy się z popołudniowym ciastkiem, innym z porannym nawykiem, a co poniektórym ze sposobem na życie. Kawa jest nie tylko uzależniająca, ale także bardzo smaczna i można ją przyrządzić na wiele sposobów z dodatkami i przyprawami bądź bez. Płynna czerń już dawno pobiła rekordy popularności na miarę celebryty, ale dalej są rzeczy, których o kawie nikt nie widział.

Jakie sekrety skrywa kawa?

1. Kawa może służyć jako peeling

Jednym z nieoczywistych zastosowań kawy może być jej użycie w celach kosmetycznych. Zmielone ziarna kawy mogą posłużyć jako surowiec do DIY peelingu. Taki peeling posłuży jako fizyczne złuszczenie martwego naskórka, zostawiając skórę gładszą i rozjaśnioną. Tak więc korzyści płynące z kawy, to nie tylko więcej chęci do działania czy lepsza koncentracja, ale też szansa na polepszenie jakości swojej cery.

2. Kawa może być śmiertelna

Każda substancja ma dawkę, którą można określić jako wywołującą skutki lub śmiertelną. Kawa również do takich substancji się zalicza. Dawki śmiertelnej jednak nie łatwo osiągnąć, bo wymaga ona wypicia około 70 filiżanek dla osoby ważącej 70 kg. Skutkiem wypicia takiej ilości kawy mogą być palpitacje serca, a także zatrzymanie się serca. Jednak większość osób, które kawy nawet nadużywają i tak są daleko od dawki śmiertelnej, co może być dobrą wiadomością.

3. Picie kawy zabronione

Takie hasło mogłoby przerazić nie jedną osobę w drodze na etat czy studenta traktującego kawę jako pomocnika przed sesją. Jednak był okres w historii, kiedy kawa faktycznie była niedozwolona, a karą za jej spożycie była śmierć. Zdarzenie to miało miejsce w 17 wieku w Imperium Osmańskim. Ówczesny władca wierzył, że kawa zaburza działanie umysłu i wycofał ją z legalnej konsumpcji. To musiały być straszne czasy i dobrze, że minęły.

4. Kawa może zmniejszyć ryzyko raka

Kawa, to nie tylko napój mający szczególne działanie na ciśnienie, ma ona również szereg innych prozdrowotnych właściwości. Dla mężczyzn sugerowana jest porcja kawy dziennie w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka prostaty. Zalecana porcja nie jest jednak symboliczna, bo wynosi ona aż 6 filiżanek, które mogą ryzyko zniwelować o całe 20%. Jeśli ktoś już się przyzwyczaił do picia takiej ilości kawy dziennie, to może śmiało powiedzieć, że robi to w trosce o prostatę.

5. Kawa to owoc

Może to brzmieć jak wstęp do stwierdzenia, że kawa to sok. Jednak kawa, a raczej jej ziarna, rosną na krzaku. Ich klasyfikacja to rodzaj jagody, co skutkuje tym, że ziarno kawy jest owocem. Z ziaren uprawnych można wyróżnić dwa główne typy, które różnią się kolorem. Kolor pierwszy to zielony, a drugi to czerwony.

Wśród tych ciekawostek pojawiło się wiele tytułów, niektórych dość skrajnych. Picie kawy jak widać nie jest tylko zwykłą czynnością dnia codziennego, ale też procederem który na przestrzeni wieków przeżywał swoje wzloty i upadki, a także mogącym przynieść znaczne korzyści dla zdrowia i urody. Ale i też nie należy zapominać, że kawa jest jednym z instrumentów finansowych dostępnych u brokerów forex! Tak, to prawda. Kawą można nie tylko handlować w sklepie, ale także handlować na specjalnych do tego platformach handlu online. Tam można swoje pieniądze inwestować w spekulacje czy kursy kawy poszybuje do góry bądź też w dół. To tyle na dziś z tematu kawowego. Mamy nadzieję, że macie apetyt na więcej po takiej dawce “małej czarnej”.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa