Zabawa może sprzyjać nauce!

Zabawa może sprzyjać nauce!

Zabawa może sprzyjać nauce!

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak nudne i monotonne może być ciągłe uczenie się z podręczników szkolnych. Chociaż przekazują one niezwykle istotną wiedzę o otaczającym nas świecie, to dobrym rozwiązaniem jest wspieranie jej poprzez inne sposoby na naukę. W szczególności w pierwszych latach edukacji, kiedy to dziecko wciąż na pierwszym miejscu stawia zabawę z innymi. Dlaczego zatem nie wykorzystać jego zamiłowania do aktywności i właśnie w taki sposób wspierać jego rozwój? W końcu mamy obecnie dostęp do naprawdę wielu różnorodnych rozwiązań, które niejednokrotnie okazują się nie tylko znacznie atrakcyjniejsze, ale także niemniej skuteczne. Zresztą właśnie dzięki takiemu podejściu można w łatwy sposób pokazać młodej osobie, że wszystko to, o czym czyta w swoich szkolnych książkach, znajduje się naprawdę blisko niej. Jak zatem połączyć przyjemne i pożyteczne przy wykorzystaniu zabaw oraz gier?

Pionki na planszę

Od wielu już lat, a wręcz wieków planszówki stanowią jedną z najpopularniejszą formę spędzania własnego czasu wolnego. Niejednokrotnie sięgamy po nie w święta, kiedy w rozgrywkę włącza się cała rodzina, a także podczas spotkań ze znajomymi. W końcu ich wybór jest niezwykle duży oraz bez problemu można znaleźć taką grę, która będzie odpowiednia do wieku uczestników. Planszówki są też wspaniałym sposobem na naukę dla dzieci, dla których bez cienia wątpliwości są ciekawsze od szkolnych podręczników. Przede wszystkim uczą one myślenia strategicznego, planowania kolejnych ruchów i przewidywania różnych scenariuszy. Co więcej, wymagają niemałej koncentracji, z której brakiem zmaga się obecnie coraz więcej młodych ludzi. To jednak wciąż nie wszystko, ponieważ jak doskonale wiemy, że w grze nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Dlatego też sprzyja ona nauce przegrywania, którą musi przejść każdy z nas.

Przy akompaniamencie muzyki

Jak wiele piosenek pamiętasz ze swojego dzieciństwa? Oczywiście większość z nich stanowiły sposób rozrywki albo stanowiły doskonały repertuar na święta czy rodzinne imprezy. Nie brakuje wśród nich jednak tych, które miały nauczyć nas nazw części ciała po angielsku czy kolejności pór roku. Nie sposób zaprzeczyć temu, że nauka za ich pomocą była i wciąż jest niezwykle skuteczna, a wiedza z nich zostaje dłużej niż ta przeczytana w podręcznikach szkolnych. Powód tego jest niezwykle prosty – warstwa melodyczna sprzyja zapamiętywaniu słów na naprawdę wiele lat. Żeby nauka przy wykorzystaniu piosenek dawała jeszcze lepsze efekty, a dodatkowo była jeszcze atrakcyjniejsza dla młodych, można dołączyć do niej także ruchy. Dzięki temu wykorzystywane są niesamowite pokłady energii dziecka, a jednocześnie uczy się ono, czym jest rytm, tempo czy koordynacja ruchów.

Wspólna wycieczka

Poszerzać swoją wiedzę możemy nie tylko w szkolnej ławce czy we własnym pokoju podczas odrabiania pracy domowej. Możliwości jest znacznie więcej i nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że warto je wykorzystywać. W końcu już od jakiegoś czasu na mapach miast pojawiają się interaktywne muzea, centra czy parki nauki, ogrody botaniczne czy jeszcze inne miejsca promujące różnorodne dziedziny nauki. Dlaczego zatem nie wybrać się do nich całą rodziną? Jest to doskonała okazja do tego, żeby wspólnie spędzić czas oraz dowiedzieć się czegoś poza tym, co jest przedstawiane w podręcznikach szkolnych. Wiele tego typu organizacji umożliwia przeprowadzenie eksperymentów, wykonanie samemu różnych projektów i prac czy sprawdzeniu jak działają poszczególne zasady fizyki. Dzięki temu nawet najmłodsi doświadczą na swojej własnej skórze, jak ciekawa i przydatna może być nauka.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa