Wycieczka rowerowa po Szwecji

Wycieczka rowerowa po Szwecji

Wycieczka rowerowa po Szwecji

Szwecja to prawdziwy rowerowy raj! To kraj opleciony siatką rowerowych tras o różnym stopniu trudności, każdy bez problemu znajdzie tutaj trasę dopasowaną do swoich możliwości i kondycji. Szczególnie urokliwe są nadmorskie trasy rowerowe biegnące wzdłuż linii brzegowej; gwarantują niepowtarzalne widoki zapierające dech w piersiach. Ścieżki są znakomicie oznakowane, dobrze oświetlone i zazwyczaj nie kolidują z drogami samochodowymi. Wystarczy zwykły rower trekkingowy lub górski, a w przypadku zwiedzania jedynie miast - rower miejski i można ruszać na rowerową wyprawę do Szwecji!

Zwiedzanie Szwecji na rowerze – najlepsze szwedzkie trasy rowerowe.

 1. Kattegattleden - Trasa Rowerowa Roku 2018 w Europie. Liczy łącznie 370 kilometrów i wiedzie brzegiem cieśniny Kattegat, łącząc miasta Helsingborg i Göteborg. Składa się z 8 etapów, które odpowiadają średnim dziennym dystansom.
 2. Sydostleden – Szlak Południowo-Wschodni przebiegający w dużej części wzdłuż wybrzeża bałtyckiego przez tereny południowej Szwecji, rozpoczyna się w Växjö, a kończy w Simrishamn. Ma 274 km długości i dzieli się na siedem etapów. Szlak w większości wiedzie drogami asfaltowymi, ale jest prawie wolny od ruchu samochodowego.
 3. Sydkustleden - Szlak Południowego Wybrzeża. Liczy łącznie 260 kilometrów, zaczyna się w Simrishamn i kończy w Helsingborgu. Podzielony jest na 6 etapów.
 4. EURO VELO europejska sieć szlaków rowerowych, przez Szwecję przechodzą aż cztery takie trasy:
 • EV3 Szlak Pielgrzymi. Biegnie przez siedem państw wzdłuż starych tras pielgrzymek odbywanych w średniowieczu do miejsc kultu religijnego. Odcinek szwedzki pokrywa się z trasą rowerową o nazwie Cykelspåret på Västkusten (Strömstad –Göteborg).
 • EV7 Szlak Słońca. Wiedzie przez 8 państw z północy na południe przez całą Europę. W Szwecji częściowo pokrywa się z trasą Kattegattleden.
 • EV10 Szlak Wokół Bałtyku - Jest to szlak okrężny przebiegający dookoła basenu Morza Bałtyckiego i jednocześnie przez 9 państw.
 • EV12 Szlak Wokół Morza Północnego - Jest to szlak okrężny przebiegający dookoła Morza Północnego. Szwedzki odcinek ma 380 km i biegnie wzdłuż zachodniego wybrzeża Szwecji przez hrabstwa Halland i Västra Götaland.

Jak dojechać? - rejs promem do Szwecji.

Do Szwecji można się dostać na kilka sposobów:

 • Ekonomicznie: samochodem – przez Danię. Jadąc autem, można bez problemów zabrać rowery i swoje jedzenie, które w Skandynawii jest sporo droższe niż w Polsce.
 • Szybko: samolotem. Przed zakupem biletu lotniczego, upewnij się, jakie warunki przewozu rowerów oferuje dana linia. Alternatywą jest też wypożyczenie rowerów na miejscu.
 • Wygodnie: promem. Promy pasażerskie Stena Line wypływają z portu w Gdyni do Karlskrony każdego dnia. Podczas zakupu biletu na prom należy zaznaczyć chęć przewozu rowerów. Podróż trwa około 8 godzin.

Rowerem po Szwecji - informacje dla zaczynających przygodę ze Szwecją.

Nie każdy jednak ma czas i siły, aby samodzielnie zaplanować wyprawę rowerową do Szwecji. Takie osoby z pewnością ucieszy możliwość wzięcia udziału w zorganizowanych wycieczkach rowerowych przygotowanych przez Stena Line i Akademicki Związek Sportowy:

 • Rowerowy Potop AZS – rejs z 2 noclegami na statku i całym dniem w Szwecji na rowerze, do wyboru jest 5 tras o różnym stopniu trudności i różnej długości (od 35 do 100 km). Mogą jechać nawet całe rodziny.
 • Rowerowy Rajd AZS – rejs z 2 noclegami na statku i 3 pełnymi dniami pedałowania wzdłuż szkierowego wybrzeża południowej Szwecji trasami przygotowanymi przez organizatorów. Pozostałe noclegi są na kempingu, dlatego należy mieć własny namiot.
 • Szwecja na rowerze – propozycja dla grup. Rejs z 2 noclegami na statku i jednodniową rowerową wycieczką z przewodnikiem po okolicach Karlskrony. Trasy są dopasowane do możliwości każdego rowerzysty. Więcej szczegółów: https://wyjazdygrupowe.pl/wyjazdy/szwecja-na-rowerze/

Przydatne informacje:

 • Podróżując rowerem po Szwecji, zawsze miej przy sobie dokument tożsamości;
 • Na drodze rowerzysta posiada pierwszeństwo przed innymi pojazdami;
 • Kask rowerowy jest obowiązkowy tylko dla dzieci do 15 roku życia;
 • W Szwecji prawo pozwala Ci rozbić namiot w dowolnym miejscu, oprócz terenów użytkowych i pól uprawnych;
 • W Szwecji w wielu miejscach można zapłacić jedynie kartą.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa