Ubezpieczenie AC – kalkulator. Co mieści się w ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie AC – kalkulator. Co mieści się w ubezpieczeniu AC?

Ubezpieczenie AC – kalkulator. Co mieści się w ubezpieczeniu AC?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce musi obowiązkowo zawrzeć dla niego ubezpieczenie OC. Dzięki takiej ochronie to towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie na siebie finansowe koszty spowodowania tym autem szkód w ruchu drogowym innym uczestnikom. Co natomiast ze szkodami w swoim aucie? W tym pomoże autocasco.

Co to jest ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie AC należy do polis dobrowolnych. W Polsce korzysta z niego mniej więcej około 30 proc. posiadaczy pojazdów mechanicznych. Biorąc pod uwagę, że jest to ochrona dobrowolna, a ponadto nie jest dostępna dla każdego, to dobry wynik. Co powoduje, że ograniczona jest jej dostępność? Otóż ubezpieczyciele określają graniczny wiek auta, które może podlegać ochronie, i najczęściej wykluczone są z tego pojazdy, które mają więcej niż kilkanaście lat.

Autocasco chroni posiadacza pojazdu przed finansową odpowiedzialnością w przypadku kradzieży auta, jego uszkodzenia przez osoby trzecie, przez działania sił przyrody, pożar, w wyniku zderzenia ze zwierzęciem i w innych przypadkach. Zakres AC jest uzależniony od zawartej umowy – nie jest określony ustawowo, tak jak w przypadku obowiązkowego OC. Dlatego od Twoich oczekiwań względem polisy zależy, ile wyniesie składka.

Im szerszej oczekujesz ochrony ubezpieczeniowej, tym więcej będzie Cię kosztować polisa. Na pewno ryzykiem, które warto nią objąć, jest w zdecydowanej większości przypadków kradzież pojazdu. Może Ci się wydawać, że Twoje auto nie jest nowe i takie ryzyko go nie dotyczy. Tymczasem najczęściej kradzione są w Polsce auta mające od 6 do 10 lat, na kolejnej pozycji są samochody w wieku od 11 do 15 lat, a dopiero następne są pojazdy kilkuletnie. Kradzież auta oznacza nagłą utratę majątku wartego kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych – zdecydowanie warto objąć samochód ochroną.

Od czego zależy wysokości składki na autocasco?

Koszt AC jest uzależniony od ryzyk, które obejmuje polisa, ale nie tylko. Kiedy uruchomisz AC kalkulator w UNIQA, to zobaczysz, jakie masz możliwości. Sam możesz kształtować swoje ubezpieczenie i sprawdzić, jak dany wybór wpływa na koszty. Czynniki, które oddziałują na opłatę to:

  • Udział własny w szkodzie – jego ustalenie np. na poziomie 10 proc. oznacza, że jako poszkodowany ponosisz z własnej kieszeni właśnie taką część kosztu likwidacji szkody. Zatem jeśli zostanie ona wyliczona na 10 tys., to do Ciebie trafi 9 tys. Im wyższy udział własny, tym niższa składka.
  • Franszyza integralna – w polisie może się znaleźć zapis, z którego wynika, jakie szkody od jakiej kwoty są pokrywane przez towarzystwo. Na przykład jeśli jest to 1000 zł, to szkoda wyceniona na 800 zł nie będzie likwidowana przez ubezpieczyciela.
  • Części oryginalne czy zamienniki części oryginalnych – możesz zdecydować, jakie mają być wykorzystywane przy likwidacji szkód. Wybór tych drugich wiąże się z niższą składką.
  • Amortyzacja części – wybierz, czy ubezpieczyciel ma uwzględnić zużycie części przy wypłacaniu odszkodowania. Oznacza to, że nie dostaniesz kwoty, która wystarczy na wymianę danego elementu – zostanie uwzględnione jego zużycie w zależności od okresu wykorzystywania.
  • Metoda likwidacji szkody – warsztatowa, kosztorysowa czy ASO? Kosztorysowa oznacza wypłatę odszkodowania i samodzielne zadbanie o naprawy. W przypadku warsztatowej dostarczasz pojazd do mechanika, który naprawia auto i sam rozlicza się z ubezpieczycielem za swoją pracę. W przypadku ASO działa to na podobnej zasadzie, ale naprawy są wykonane w autoryzowanej stacji obsługi danej marki. Najniższa składka dotyczy metody kosztorysowej, droższa jest warsztatowa, a najdroższa – ASO.

Nie są to wszystkie czynniki, które mają wpływ na wysokość składki na AC. Warto skorzystać z kalkulatora, przeanalizować różne opcje zakresu ochrony i dopasować taką, która spełnia nasze oczekiwania – pod względem kosztu, ryzyk i zakresu.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa