Tutaj zabierz ze sobą dewizy - kraje, w których oficjalna waluta nie zawsze jest honorowana

Tutaj zabierz ze sobą dewizy - kraje, w których oficjalna waluta nie zawsze jest honorowana

Tutaj zabierz ze sobą dewizy - kraje, w których oficjalna waluta nie zawsze jest honorowana

Niechęć do rodzimej waluty może mieć różne przyczyny. Często jest po prostu przejawem braku zaufania do krajowej gospodarki, innym razem wynika z zaszłości historycznych. Jeśli wybierasz się do tzw. krajów egzotycznych, warto zapoznać się ze zwyczajami mieszkańców. Może okazać się, że najlepszym środkiem płatniczym podczas takiej podróży będą najbardziej chodliwe waluty, czyli dewizy.

Funt brytyjski

Oficjalna waluta Wielkiej Brytanii, czyli funt szterling, ma istotne znaczenie dla światowej gospodarki. Jest jedną z najbardziej stabilnych i rozpoznawalnych walut świata. W wielu krajach, nawet tam gdzie nie jest oficjalnym środkiem płatniczym, będziemy mogli nią zapłacić. Dotyczy to zwłaszcza krajów postkolonialnych, gdzie popularność brytyjskiego pieniądza wynika po prostu z ich przeszłości. Wśród takich państw można wymienić przede wszystkim te afrykańskie, tj. Ghana czy RPA oraz azjatyckie – Indie czy Nepal.

Dolar amerykański

To z pewnością najważniejsza waluta świata. Nie dziwi więc, że w wielu krajach jest ona nawet bardziej ceniona niż rodzime pieniądze. Dolar amerykański jest oficjalną walutą wielu państw poza samymi Stanami. Warto wymienić chociażby Ekwador, Palau, Salwador, Timor Wschodni, Wyspy Marshalla, Portoryko czy Zimbabwe. Waluta ta będzie preferowana w wielu kurortach turystycznych, ale nie tylko. Ciekawostką jest fakt, że amerykańskie pieniądze są bardzo chodliwe na wschód od polskiej granicy – na Ukrainie i w Rosji często można zapłacić nimi nawet na lokalnym targu. Wynika to oczywiście z komunistycznej przeszłości krajów, braku zaufania do polityki fiskalnej własnych państw. W krajach byłego Związku Radzieckiego, w Azji i Afryce trzeba jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, czy dysponujemy nowymi dolarami. Te sprzed 2013 roku mogą spotkać się z oporem, często przysługuje na nie niższy kurs. Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, jakie dolary zabieramy ze sobą. Wymiana starych dolarów na nowe nie powinna przysparzać większych trudności – jeśli nie są to bardzo stare wzory, być może uda wymienić się je w lokalnym banku. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze skupu banknotów wycofanych z obiegu.

Warto również zwrócić uwagę na kraje Ameryki Środkowej. W Panamie i Belize obowiązuje system dwuwalutowy. Oprócz rodzimych walut oficjalnym środkiem płatniczym są również dolary. Podróżni powinni być przygotowani na to, że kiedy zapłacą dolarami amerykańskimi, resztę otrzymają w lokalnej walucie (nie zawsze kurs będzie opłacalny).

Dolar amerykański będzie często pożądany także w krajach turystycznych, tj. Izrael czy Gruzja. Takie rozwiązanie ma ułatwiać życie podróżnym – w dolarach często można zapłacić na lokalnych targach czy w niewielkich sklepach. Oficjalne instytucje, tj. muzea, zwykle wymagają jednak posługiwania się oficjalną walutą.

Euro

Choć historia tej waluty nie jest długa, wspólny pieniądz Unii ma mocno ugruntowaną pozycję na rynku walutowym. Euro będzie respektowane w wielu krajach, zwłaszcza tych o charakterze turystycznym. Ciekawostką jest to, że w euro będziemy mogli posługiwać się na Kubie, a płacenie nim będzie często bardziej opłacalne niż posługiwanie się dolarem amerykańskim.

Jak widać z powyższego przeglądu, w większości przypadków najlepszym środkiem płatniczym będą dolary amerykańskie. Nie w każdym kraju będziemy mogli posłużyć się nieaktualnymi wzorami pieniądza – te pozostają oficjalnym środkiem płatniczym na terenie USA, niezależnie od daty emisji. Stare dolary przed podróżą najlepiej wymieniać na nowe. Można tego dokonać w skupie dolarów amerykańskich (usługa oferowana jest również przez skupy wycofanych banknotów). Aktualny kurs za taką wymianę sprawdzisz na stronie https://staragotowka.pl/dolar-amerykanski/. Na szczęście, coraz więcej firm przenosi swoją działalność do internetu, umożliwiając przeprowadzenie transakcji bez wychodzenia z domu i poszukiwania lokalnego skupu starych banknotów. Wystarczy wysłać zabezpieczone pieniądze do siedziby firmy, by po kilku dniach otrzymać na swoje konto pieniądze w polskich złotówkach. Wszystko szybko, bezpiecznie i w oparciu o transparentny kurs.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa