Skuteczne sposoby na insekty w podróży
Podpowiadamy jak chronić się przed nieprzyjemnymi ukąszeniami komarów, natrętnymi muchami i innymi owadami, które mogą próbować popsuć Ci wyjazd.
Całą zimę czekasz z utęsknieniem na słoneczne dni i ciepłe wieczory. Planujesz wakacje, spacery przy świetle księżyca, grilla ze znajomymi, pogaduchy do późnej nocy pod gołym niebem, wyjazd pod namiot. Kiedy jednak nadchodzi ten moment, uświadamiasz sobie, że nie uwzględniłeś w swych marzeniach jednej przeszkody. Wszechobecne muszki, osy bezczelnie podkradające jedzenie z talerza i komary. Całe stada komarów, przed którymi trudno się ukryć. Insekty, choć tyle od nas mniejsze, skutecznie potrafią zepsuć przyjemność czerpaną z obcowania z naturą. Komary przyczyniają się do powstawania bąbli, które przez kilka dni swędzą i dokuczają, zakłócając sen oraz uprzykrzając każdą chwilę. Dodatkowo mogą roznosić groźne choroby. Spotkanie z kleszczem, może się skończyć zapaleniem opon mózgowych. Jakie środki zapobiegawcze można stosować? Do najpopularniejszych należą: naturalne olejki eteryczne, preparaty apteczne oraz moskitiery.
Moskitiera turystyczna
Jest to niezwykle pomocny gadżet, dzięki któremu będziesz się mógł czuć bezpiecznie niezależnie od tego, dokąd pojedziesz. Moskitiery podróżne od dawna stosowane są w krajach tropikalnych, o wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza, gdzie ilość insektów jest większa niż w naszym klimacie i są one znacznie groźniejsze.
Moskitiera podróżna chroni przed komarami, muszkami, osami. Jest to siatka o gęstych oczkach, przez które nie przedostaną się nawet najmniejsze owady. Materiał może być dodatkowo nasączony preparatem zawierającym DEET - najskuteczniejszą substancję na insekty.
Moskitiery turystyczne dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Mogą one zabezpieczać Cię przed owadami podczas nocy w hotelu, namiocie, czy w czasie relaksu na hamaku. Dzięki temu rozwiązaniu, masz szansę spełnić marzenie o spokojnej nocy pod gwiazdami.
Naturalne sposoby na komary
Wychodząc na zewnątrz, szczególnie wieczorem, również warto zabezpieczyć się przed natrętnymi owadami.
Najbezpieczniejszym dla zdrowia, a przy tym niedrogim rozwiązaniem są rośliny, zioła oraz przygotowane z nich mieszanki. Powinieneś wypróbować te naturalne metody zanim sięgniesz po apteczne specyfiki.
Do wysoce skutecznych w przypadku odstraszania komarów, są olejki eteryczne. Co istotne, z uwagi na to, że pozyskuje się je z roślin, nie zawierają żadnych substancji toksycznych. Celem zastosowania należy rozcieńczyć olejek w oleju lnianym lub w wodzie. Możesz w ten sposób przygotować spray, którym spryskasz odzież, ciało, wózek dziecięcy, a także firanki i zasłonki w domku, pokoju hotelowym, by insekty omijały Twoje okna.
Olejków eterycznych, które działają odstraszająco na komary, jest wiele, dlatego możesz spośród nich wybrać taki zapach, który najbardziej będzie Ci odpowiadał. Najlepszym sposobem jest sporządzenie mikstury, łączącej w sobie kilka różnych olejków.
Komary unikają zapachów, jakie wydzielają: olejek z trawy cytrynowej, goździkowy, cedrowy, bazyliowy, cynamonowy, miętowy, paczulowy, tymiankowy, z eukaliptusa cytrynowego oraz olejek cytrusowy. Ten ostatni może jednak wchodzić w reakcję ze skórą podczas działania promieni słonecznych, dlatego lepiej nie stosować go bezpośrednio na ciało w ciągu dnia.
Jeżeli planujesz posiedzieć przy wieczornym grillu, postaw na stole talerzyk z posiekaną cebulą i kilkoma rozgniecionymi ząbkami czosnku.
Apteczne preparaty na owady
Wybierając się do lasu lub nad rzekę, w odludne miejsce, istnieje duże ryzyko, że trudno będzie zniechęcić wygłodniałe komary i kleszcze.
Warto w takiej sytuacji sięgnąć po silniej działające, apteczne specyfiki. Mogą jednak mieć one pewne przeciwwskazania, jak np. minimalny wiek.
Na rynku dostępne są preparaty w płynie, sprayu, a także w postaci nasączonych bransoletek. Te ostatnie zdają się stosunkowo bezpieczne, bo mają kontakt ze skórą wyłącznie na nadgarstku, czy kostce. Można je też zamontować na odzieży lub plecaku.
Produktem dostępnym w aptece i odstraszającym komary, jest również witamina B. Wydalana z potem sprawia, że stajemy się mało atrakcyjni dla komarów.
Jak jeszcze nie przyciągać komarów i muszek?
Jeśli wydaje Ci się, że czarna bluza sprawi, że owady Cię nie zauważą, jesteś w błędzie. Komary zdecydowanie bardziej unikają jasnych kolorów. Przyciąga je ciemna odzież, a także silne, kwiatowe i owocowe perfumy. Jeśli zatem nie musisz, unikaj perfumowania się przed wieczornym wyjściem i zrezygnuj z preparatów do prania o intensywnym zapachu.