Samochodem przez Europę. Jak wygląda sytuacja pod względem ceny?

Samochodem przez Europę. Jak wygląda sytuacja pod względem ceny?

Samochodem przez Europę. Jak wygląda sytuacja pod względem ceny?

Od przeszło dwóch lat podróżowanie po Europie było mocno utrudnione. Wszystko za sprawą pandemii, która spowodowała liczne obostrzenia, a także potworne wzrosty cen. W rezultacie, zarówno podróże lotnicze jak i samochodowe musiały zostać przełożone na późniejszy czas. Obecnie sytuacja się już zmienia, a do podróży samochodowych wraca coraz więcej osób. Fakt faktem, takie wakacje są wciąż niezwykle kosztowne. O jakich opłatach trzeba pamiętać, decydując się na wyprawę samochodową po Europie?

Winiety - od tego zacznijmy

Osoby, które decydują się na wakacje połączone z długą jazdą samochodem także za granicą Polski, muszą sobie zdawać sprawę z tego, jak ogromnych przygotowań wymaga takie przedsięwzięcie. Optymalizacja wydatków to klucz do tego, aby rzeczywiście taki wyjazd się opłacił pod względem finansowym. Przykładowo, dobrze na początku zastanowić się, czy podczas podróży do miejsca A lepiej wybrać płatną autostradę czy może drogę krajową. To oczywiście początek - prawdziwe problemy zaczynają się po przekroczeniu granicy.

Wśród popularnych tras urlopowych, do których warto wybrać się samochodem należą: Hiszpania, Bułgaria, Chorwacja, Grecja oraz Czechy czy Rumunia. Oczywiście, kierunków jest znacznie więcej, a każdy z nich będzie wiązał się z nieco innym przygotowaniem. Na samym początku, zanim w ogóle odjedziemy spod swojego domu zapakowanym do pełna pojazdem, musimy zrobić porządny research.

Na samym początku należy przyjrzeć się opłatą za przejazd. Nie jest tajemnicą, że zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju, wiele z dróg jest po prostu płatnych. W niektórych miejscach wystarczy uiścić opłatę za pokonany odcinek trasy na tzw. bramce. W innych zaś potrzebować będziemy dowodu zakupu, czyli tzw. winiety. Możemy ją wprawdzie kupić na miejscu, ale nie zawsze jest to w pełni komfortowe rozwiązanie. Znacznie lepiej zorganizować wszystko zawczasu i zdecydować się na zakup winiety online. Taką możliwość mamy na stronie onlinewinieta.pl - ta polska strona pozwala na zakup niemal wszystkich europejskich winiet i produktów.

Należy jednak przy tym zaznaczyć, że dana winieta nie zawsze od razu zyskuje ważność. W przypadku Austrii możemy używać winiety dopiero po 18 dniach od jej zakupu. Z tego też powodu, dobrze jest zweryfikować, jakie konkretnie przepisy obowiązują w miejscu, do którego się udajemy.

Może się również zdarzyć, że w danym kraju w ogóle nie pobierane są żadne opłaty za drogi ekspresowe i autostrady. Tym niemniej - o tym również warto wiedzieć, aby móc lepiej przeanalizować niezbędne wydatki.

Paliwo, samochód, poduszka finansowa

Podczas zagranicznych podróży samochodowych związanych z wakacjami, najwięcej wydamy na noclegi oraz paliwo. Da się to jednak w znacznej mierze zoptymalizować, choć będziemy musieli poświęcić nieco czasu na zbudowanie właściwej strategii. Chodzi o to, aby zweryfikować, dzięki której trasie najszybciej dotrzemy do celu i czy rzeczywiście jest ona opłacalna pod względem potencjalnych opłat. Jeśli nie do końca, to być może warto zastanowić się nad alternatywną, dłuższą drogą, przy której jednak zużyjemy więcej paliwa.

Jeśli zaś planujemy zostać w danym miejscu na dłużej, to być może opłacalnym będzie wykupienie winiet na dłuższy czas. W niektórych krajach możemy bowiem kupić winiety nawet na kilka miesięcy lub rok. W dłuższej perspektywie takie rozwiązanie może rzeczywiście pozwolić nam zaoszczędzić sporo środków finansowych. Pamiętajmy, że za brak winiety grożą wysokie mandaty.

Oczywiście, nie powinniśmy udawać się na takie wakacje bez odpowiedniej modernizacji naszego pojazdu. Samochód musi przejść wszelkie testy i zostać wyposażony w akcesoria bezpieczeństwa - kamizelki odblaskowe, gaśnicę, koło zapasowe itd. Niekiedy może się to wiązać z nieuniknionymi wydatkami. Co więcej, będzie to również konieczne, aby posiadać ważny przegląd techniczny (obok dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy to najważniejszy dokument w trakcie podróży).

Poduszka finansowa powinna opiewać na taką kwotę, która w razie konieczności umożliwi nam szybki i bezpieczny powrót do domu, a także pokrycie ewentualnych dodatkowych kosztów. Musimy tutaj wziąć też pod uwagę kwestię ubezpieczenia OC, polis dodatkowych i ubezpieczenia zdrowotnego. Wydatków jest mnóstwo, ale po odpowiednim przygotowaniu część z nich można znacząco obniżyć.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa