Przegląd magnesów neodymowych do łowienia

Przegląd magnesów neodymowych do łowienia

Przegląd magnesów neodymowych do łowienia

Współcześnie do łowienia wartościowych elementów metalowych znajdujących się na dnie rzek, jezior czy stawów wykorzystuje się powszechnie magnes neodymowy. Jest to nowoczesny przyrząd produkowany metodą metalurgiczno-proszkową z neodymu, żelaza oraz boru (pierwiastków chemicznych). Na rynku znajdziemy wiele modeli zróżnicowanych pod względem zarówno rozmiaru, jak i kształtu.

Ogólna charakterystyka

Magnes neodymowy do łowienia jest używany zwłaszcza przez miłośników poszukiwania "skarbów", ale sprawdza się też świetnie jako zabawka dla dzieciaków. W tym drugim przypadku niezbędny jest jednak nadzór ze strony rodziców. Działa na takiej zasadzie, że skutecznie przyciąga wszelkie ferromagnetyki, czyli obiekty posiadające w swoim składzie metal w formie stali, żeliwa, kobaltu, niklu, ewentualnie gadolinu.

Najczęściej za pomocą takiego magnesu można znaleźć gwoździe, nakrętki, silniki, łańcuchy, sprzęty RTV, kapsle, narzędzia do majsterkowania, akcesoria wędkarskie, fragmenty dawnego uzbrojenia, hełmy oraz łuski po nabojach.

Dużą zaletą jest w tym przypadku bardzo powolne słabnięcie właściwości magnetycznych. Przyjmuje się, że ubytek wynosi maksymalnie 1% w skali całego roku. Trzeba jedynie koniecznie pamiętać o przechowywaniu konstrukcji z dala od wysokiej temperatury — czynnika drastycznie przyspieszającego proces degradacji.

Kilka popularnych modeli

Obecnie najwięcej osób stosuje na co dzień magnes neodymowy walcowy, gdyż wyróżnia się on optymalną trwałością, ogromną siłą przyciągania i nieskomplikowaną obsługą. Poza tym wytwarza pole magnetyczne o zaskakująco szerokim zasięgu, co przekłada się bezpośrednio na szybsze eksplorowanie akwenów. Na uwagę zasługuje ponadto model płytkowy, cenione głównie z powodu wysokiej uniwersalności. Służy nie tylko do poszukiwania obiektów zlokalizowanych pod wodą, ale doskonale sprawdza się też w przemyśle, medycynie czy modelarstwie.

Warto jeszcze z pewnością wymienić model pierścieniowy z otworem wewnętrznym oraz magnes neodymowy do łowienia z komfortowym uchwytem (śruba oczkową). Ten ostatni gwarantuje maksymalną wygodę, bo pozwala na bezproblemowe przywiązanie liny, a tym samym łatwiejsze ciągnięcie po dnie.

Wymagane wyposażenie

Magnes neodymowy nie jest elementem nadmiernie trudnym w użytkowaniu. Podstawowy warunek stanowi jednak posiadanie kilku przydatnych akcesoriów. Pierwszym z nich jest oczywiście solidna linka polipropylenowa o długości co najmniej 10 metrów i średnicy około 8-10 milimetrów. Musi być całkowicie nienasiąkliwa i ponadprzeciętnie odporna na szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych oraz substancji chemicznych. Postawmy zatem na model typowo żeglarski.

Oprócz tego nie obejdzie się bez rękawiczek, które chronią dłonie przed urazami mechanicznymi wynikającymi z wyciągania z wody ostrych lub zardzewiałych obiektów metalowych. Dzięki nim zachowany delikatną skórę w dobrej kondycji. Pozostałe istotne rzeczy to torba albo wiadro do przechowywania poszczególnych "skarbów", a także scyzoryk do odcinania liny w razie jej zaplątania się.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa