Probiotyk ginekologiczny- jak działa i kiedy warto go stosować?

Probiotyk ginekologiczny- jak działa i kiedy warto go stosować?

Probiotyk ginekologiczny- jak działa i kiedy warto go stosować?

Probiotyk ginekologiczny jest preparatem, który w swoim składzie posiada żywe kulty bakterii kwasu mlekowego, które odpowiadają za przywrócenie i utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Działanie niektórych czynników może przyczyniać się do zmiany jej pH- a to w naturalnych warunkach ma odczyn kwaśny. Dzięki probiotykom ginekologicznym można przywrócić prawidłowe pH pochwy, są one bezpieczne w użyciu i nie wywołują niepożądanych skutków.

Jak działa probiotyk ginekologiczny?

Probiotyk ginekologiczny dopochwowy odpowiada za utrzymanie odpowiedniej kwasowości pochwy, czyli jej pH, poprzez rozkładanie glikogenu, który pochodzi ze złuszczonego nabłonka pochwy, do kwasu mlekowego. Wytwarzający się wówczas kwas uniemożliwia rozmnażanie się szczepów bakterii uważanych za patologiczne i potencjalnie chorobotwórcze- mogą doprowadzić do zakażenia pochwy, a w najgorszym wypadku także do zakażenia górnych pięter układu rozrodczego. Za infekcje intymne mogą odpowiadać grzyby i pierwotniaki, niekiedy można się spotkać także z zakażeniami mieszanymi.

Dostępne są także probiotyki ginekologiczne doustne, których działanie dodatkowo zapobiega niekorzystnym zmianom flory bakteryjnej, jakie mają miejsce w przewodzie pokarmowym. Występują one zwłaszcza w trakcie długotrwałej terapii antybiotykowej- zwiększa ona ryzyko pojawienia się grzybicy układu pokarmowego.

Kiedy należy stosować probiotyki ginekologiczne?

Po probiotyki ginekologiczne powinna sięgnąć każda kobieta narażona na działanie czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wzrostu odczynu pH pochwy, a tym samym przyczyniają się do rozwoju infekcji intymnych. Wśród nich należy wymienić:

  • zażywanie tabletek antykoncepcyjnych,
  • niewłaściwą higienę części intymnej,
  • stosowanie antybiotyków,
  • zmiany partnerów seksualnych,
  • kąpiele w publicznych basenach i jacuzzi.

Probiotyki ginekologiczne stosuje się w celach: profilaktycznych, gdzie ich celem jest zapobieganie mnożeniu się bakterii, które wywołują zakażenie dolnych i górnych pięter dróg rodnych i leczniczych, podczas trwania lub zaraz po antybiotykoterapii- ich zadaniem jest wówczas przywrócenie prawidłowej równowagi pH pochwy. Probiotyki mogą być stosowane również pomocniczo, kiedy zauważone zostaną objawy infekcji intymnych: swędzenie i przykry zapach pochwy, a także upławy.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa