Pierwszy raz w Bieszczady na weekend? Poznaj kilka miejsc, do których warto zajrzeć!

Pierwszy raz w Bieszczady na weekend? Poznaj kilka miejsc, do których warto zajrzeć!

Pierwszy raz w Bieszczady na weekend? Poznaj kilka miejsc, do których warto zajrzeć!

Dla wielu osób, które chętnie korzystają z możliwości wyjazdu na dłuższy urlop lub kilka wolnych dni, turystyka krajowa ma wiele do zaoferowania. Zauroczeni tanimi lotami i ofertami hoteli za granicą mogli przeoczyć takie miejsca jak Bieszczady. Na weekend w Ustrzykach, czy w Sanoku warto wybrać się bez względu na porę roku. Szlaki na Połoninę Wetlińską, Tarnicę, wspaniałe widoki, bogata kultura oraz kuchnia Bojkowska i Łemkowska podbiją serca każdego!

Bieszczady na weekend – pierwszy szlak i wejście na Tarnicę

Na pierwszy weekend w Bieszczadach warto wziąć pod uwagę wejście na Tarnicę – najwyższy szczyt po polskiej stronie granicy, którego wysokość wynosi 1346 m n.p.m. Rozpościera się stamtąd piękna panorama i można zobaczyć nawet Tatry oddalone o prawie 200 km! Najprostsza i najkrótsza trasa na Tarnicę prowadzi z Wołosatego. Dla bardziej ambitnych polecany jest szlak, który ma swój początek w Ustrzykach Dolnych.

Jak dojechać do Wołosatego – to zależy od środka lokomocji. Jeśli w grę wchodzi podróż w Bieszczady na weekend pociągiem, najlepiej dojechać koleją do Zagórza. Można też wysiąść na dworcu w Rzeszowie i przesiąść się w autobus PKS. Dla zmotoryzowanych trasa jest prosta i prowadzi przez Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, aż do Ustrzyk Górnych i stamtąd drogą na południe trzeba przejechać około 5 km, by dotrzeć do Wołosatego.

Bieszczady na rodzinny weekend z dziećmi

Boom na turystykę krajową można w pewnej mierze przypisać programowi bonów turystycznych dla rodzin z dziećmi. Bony zmniejszające koszty pobytu cieszą się dużą popularnością, a sam program został przedłużony na kolejne miesiące. Wyjazd rodzinny w Bieszczady na wakacje lub na weekend warto zaplanować pod kątem atrakcji dla dzieci. Szlak na Tarnicę i Połoninę Wetlińską pomoże zaszczepić w starszych dzieciach miłość do gór na całe życie!

Image

Wśród rozrywek dla najmłodszych ciekawsza od górskich szlaków może okazać się wycieczka drezyną lub plenerowe ekspozycje muzealne. Warto zwrócić uwagę na takie miejsca jak:

  • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych,
  • Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych,
  • Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe,
  • Park Gwiezdnego Nieba i gościna pod bieszczadzkim niebem – Gwiezdne Dolistowie z teleskopami do obserwacji astronomicznych.

Nie tylko dla łasuchów – Bieszczady na pyszny weekend z kuchnią regionalną

Zasiadając do stołu w jednym z licznych bieszczadzkich zajazdów, karczm i gościńców warto wiedzieć, że współczesna kuchnia regionalna wywodzi się z korzeni Łemkowskich i Bojkowskich. Są między nimi pewne różnice, ale na pierwszy wypad w Bieszczady na weekend szkoda werwy na szukanie niuansów. To temat na kolejne wizyty. Obie kuchnie są pyszne i oferują wiele smakowitych dań dla łasuchów spragnionych dobrego jedzenia po pieszych wędrówkach i syceniu oczu panoramą gór.

Na portalu Bieszczady.Land znajdziesz więcej opisów miejsc, które warto odwiedzić w Bieszczadach, wybierając się na weekend we dwoje lub dłuższy pobyt z dziećmi.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa