Pierwszy raz na lotnisku – co warto wiedzieć?

Pierwszy raz na lotnisku – co warto wiedzieć?

Pierwszy raz na lotnisku – co warto wiedzieć?

Przed Tobą pierwszy lot samolotem? Z pewnością na długo go zapamiętasz! To normalne, że może towarzyszyć Ci lekki stres, zwłaszcza jeśli nie wiesz, jak przebiegają poszczególne procedury na lotnisku i jak się na nie przygotować. Oto kilka wskazówek i cennych informacji, dzięki którym będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać.

Parking na terenie lotniska to nie zawsze najlepszy wybór

Zanim wsiądziesz do samolotu, musisz dojechać na lotnisko, a niewielu mieszka w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli postanowisz dotrzeć na miejsce własnym samochodem, co uważa się za najwygodniejsze rozwiązanie, musisz pomyśleć także o parkingu, na którym zostawisz auto do momentu powrotu.

Każde lotnisko dysponuje własnym parkingiem. Pamiętaj jednak, że masz także inną możliwość, zwłaszcza gdy wylatujesz z dużego portu, jak np. lotnisko Berlin Brandenburg parking. Wokół takich obiektów dostępne są także parkingi komercyjne, zwykle nie tylko tańsze, ale także oferujące szereg dodatkowych usług.

Zaletą parkingu na terenie lotniska bez wątpienia jest jego lokalizacja. Parkingi wokół lotnisk oferują jednak transport wprost pod odpowiednie wejście budynku, dowożąc pasażerów na miejsce autobusami. W serwisie Parkos znajdziesz i porównasz oferty wielu parkingów przy największych europejskich lotniskach.

Bądź na miejscu przynajmniej 2 godziny przed wylotem

Staraj się dotrzeć na lotnisko 2 godziny przed planowanym wylotem, a w przypadku dużych, zatłoczonych i obcych Ci portów najlepiej, jeśli dotrzesz jeszcze wcześniej. Dzięki temu będziesz mieć odpowiednią ilość czasu na spokojne przejście przez kontrolę, znalezienie odpowiedniej bramki, odprawę i nadanie bagażu, a może nawet małe zakupy w strefie bezcłowej.

Lotniska, zwłaszcza duże i zatłoczone, mogą powodować stres, szczególnie u kogoś, kto podróżuje w ten sposób po raz pierwszy. Przede wszystkim unikaj pośpiechu, bo to on kumuluje nerwy. Daj sobie czas na każdy krok, a pierwszy lot będzie ciekawym i przyjemnym doświadczeniem.

Jak przebiega kontrola bezpieczeństwa?

Po dotarciu na lotnisko jedną z pierwszych rzeczy, jaką musisz zrobić, jest przejście przez kontrolę bezpieczeństwa. Swój bagaż wyłóż na taśmę, aby pracownik lotniska mógł go prześwietlić. Ty przejdziesz przez bramki, które mogą zacząć charakterystycznie pikać, jeśli masz na sobie coś metalowego. To normalna sytuacja – kontroler może dodatkowo sprawdzić Twoje ubranie, kieszenie czy buty, a następnie przepuści Cię dalej.

Image

Podczas kontroli ważne jest odpowiednie wyłożenie bagażu na taśmę i rozpakowanie go. Torbę lub walizkę podręczną połóż luzem na taśmie, ale wypakuj najpierw urządzenia elektroniczne. Metalowe przedmioty, takie jak klucze, wyłóż do koszyczka i połóż osobno. Pracownicy kontroli mogą dodatkowo sprawdzić również płyny obecne w Twoim bagażu. Wszystkie z nich, łącznie z płynnymi kosmetykami, powinny znajdować się w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml.

Odprawa i nadawanie bagażu

Jeżeli zabierasz ze sobą wyłącznie bagaż podręczny, który samodzielnie wnosisz na pokład samolotu, nie musisz go nadawać. Jeśli jednak dodatkowo bierzesz większą walizkę lecącą w luku bagażowym, jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa musisz ją nadać we właściwym punkcie. Informacje o tym, gdzie go znajdziesz, wyświetlane są w głównych halach lotniska w widocznym miejscu.

Nadawanie bagażu to prosty proces. Pracownik lotniska poprosi Cię o Twoje dokumenty i zważy bagaż. Twoja walizka zostanie następnie odpowiednio oznaczona papierową etykietą. Odbierzesz ją dopiero po przylocie na miejsce docelowe.

Zanim staniesz w kolejce, z której pasażerowie są wpuszczani na pokład samolotu, musisz przejść przez odprawę. To nic innego jak uzupełnienie Twojej karty pokładowej i wydrukowanie jej. Możesz zrobić to samodzielnie jeszcze przed wyjściem z domu – większość linii lotniczych umożliwia odprawę online otwieraną kilkadziesiąt godzin przed planowanym wylotem. Jeżeli tego nie zrobisz, udaj się do odpowiedniego okienka na lotnisku, gdzie Twoją kartę pokładową wypełni za Ciebie obsługa.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa