Na czym polega transport drobnicy oraz ładunków częściowych (LTL)?

Na czym polega transport drobnicy oraz ładunków częściowych (LTL)?

Na czym polega transport drobnicy oraz ładunków częściowych (LTL)?

Odpowiednie przetransportowanie ładunku z punktu A do punktu B to nie lada wyzwanie. Konieczna jest odpowiednia logistyka i wiele innych aspektów, które najpierw należy zaplanować. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega transport drobnicowy oraz ładunków częściowych (LTL) to poniżej znajdziesz wiele praktycznych informacji.

Transport drobnicy – Co musisz wiedzieć?

Ten rodzaj ładunku jest małych rozmiarów, charakteryzuje się niską wagą oraz stosunkowo nie zajmuje dużo miejsca. Z uwagi na gabaryty, takiego towaru nie opłaca się wysyłać transportem całopojazdowy. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji transportu drobnicowego. W praktyce wygląda to tak, że jeden pojazd zostaje wypełniony ładunkami drobnicowymi i wysłany do odbiorców. Nie każdy potrzebuje transportu całopojazdowego. Wszystko zależy od osobistych potrzeb.

Niektórzy wysyłają tylko jedną paletę danego towaru, dlatego też bardziej opłaca się skorzystać z transportu drobnicowego. Niekiedy zdarza się również, że kontrahenci rozsiani są w różnych miejscach. W tym przypadku transport drobnicy jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Oprócz korzyści finansowych taki rodzaj transportu wpływa pozytywnie m.in. na płynność dostawy oraz likwiduje problem nadwyżek magazynowych. Ładunek drobnicowy można podzielić na towary, które mają opakowanie i te, które go nie posiadają.

Czym są ładunki częściowe (LTL)?

Skrót "LTL" oznacza (ang. Less Than Truckload), czyli tzn. ładunek częściowy, który wypełnia części powierzchni przeznaczonej na transport. Określany jest na podstawie przesyłki. Transport ładunków LTL wiążę się z tym, że towar wymaga przeładunku, przez co czas transportu czasami się przedłuża. Zdarza się, że dla usprawnienia całego procesu łączy się ładunki częściowe LTL z innymi. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jednak w większości przypadków transport drobnicowy jest bardziej opłacalny. Nie jest to rozwiązanie dla każdego rodzaju towaru. Z uwagi na przeważnie dłuższy czas transportu, nie sprawdzą się w tym wypadku towary np. z krótką datą ważności. Przez konieczność przeładunku rośnie też ryzyko powstania wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Nie jest to rodzaj transportu dla osób, którym zależy na jak najszybszym czasie dostawy.

Transport drobnicy oraz ładunków częściowych – podsumowanie

Przedsiębiorca, który zajmuje się transportem, musi pamiętać o wielu kwestiach, aby cały proces przebiegł bezproblemowo. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj transportu się zdecydujesz, zawsze należy zwracać uwagę na to, czy faktycznie można przetransportować dany towar, jaki jest średni czas dostawy do kontrahenta itd. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o kosztach. Wybranie odpowiedniego rodzaju transportu wpływa m.in. na to, czy towar dotrze bezpiecznie do miejsca docelowego, czy nie.

W dodatku należy pamiętać również o odpowiednim rodzaju opakowania i oznakowania towaru, ewentualnym ubezpieczeniu przesyłki oraz o pozostałych kosztach takich jak: aktualnie obowiązujące stawki celne, rozładunek towaru. Warto zaznaczyć, że takim transportem nie można przewozić m.in. zwierząt, broni, leków, substancji szkodliwych.

Dowiedz się więcej na https://pks-sa.com/oferta/serwis-drobnicowy/

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa