Lizbona - fado i kafelki azulejos

Lizbona - fado i kafelki azulejos

Lizbona - fado i kafelki azulejos

Lizbona jest miastem pełnym nieprawdopodobnych miejsc, przesiąkniętych duchem historii dzielnych odkrywców. Jej korzenie, rozwój na przestrzeni wieków doprowadził do uformowania się właściwie idealnej metropolii, którą warto poznać bliżej i doświadczyć jej zapachów, smaków, czy miłych dla oka widoków.

Historia Lizbony

Lizbona już od czasów prehistorycznych stanowiła atrakcyjne miejsce do osiedlenia się i życia. Neolityczne plemiona rozwijały swoje cywilizacje, komuny wzdłuż malowniczych pól opasających estuarium rzeki Tag. Później gościli tu Rzymianie z Półwyspu Apenińskiego, szczepy ludności z dalekiej północy Europy, a w końcu muzułmańskie klany afrykańskich Maurów. Prawdziwe docenienie nastąpiło wraz wyborem Lizbony na stolicę Portugalii. Nowe królestwo powstałe w wyniku ambitnie przeprowadzanej rekonkwisty miało stać się wkrótce wiodącym mocarstwem na wodach znanego i tego jeszcze nieodkrytego świata. Po podstępnym włączeniu młodego państwa do korony hiszpańskiej Filipa II w 1580 roku, miasto rozwijało się wolniej. Ponowna niepodległość po kilkudziesięciu latach wzmocniła morale mieszkańców, co zaowocowało ekspansją terytorialną nadoceanicznej aglomeracji. Niestety tutejsi ludzie doświadczyli co najmniej dwukrotnie okrutnego losu ze strony kataklizmów naturalnych. 26 stycznia 1531 roku Lizbonę nawiedziło gwałtowne trzęsienie ziemi, które pochłonęło tysiące ofiar. Po zaledwie dwustu latach kolejna tego typu zagłada dotknęła iberyjskie wybrzeże zabijając jedną trzecią obywateli miasta. Przykre doświadczenia pomogły urzędnikom podjąć decyzję o przebudowie zniszczonego centrum w pierwszy na świecie zespół infrastruktury antysejsmicznej. Dokonano wówczas szeregu prób z drewnianymi makietami, wokół których maszerowały oddziały wojsk, aby sprawdzić ich zachowanie podczas klęski żywiołowej. Dzisiejszy krajobraz stanowi pewną sieć pamiątek zamieszłych czasów, okupacji Napoleona, zrywów rewolucyjnych, patriotycznych wystąpień, czy nowożytnych imprez międzynarodowych. Ten widok przyciąga obecnie ponad cztery miliony turystów z różnych zakątków świata.

Pierwszoplanowe atrakcje

Aby zwiedzić Lizbonę należy się przygotować, iż w tych najbardziej klasycznych miejscach spotkać się można z dużymi kolejkami oraz tłumami turystów. Jednakże podczas urlopu w stolicy Portugalii nie wolno ich ominąć, gdyż stanowią o tożsamości tego miejsca, a odegrały kluczową rolę w dziejach narodu.

Castelo de São Jorge

Zamek św. Jerzego ma wspaniałą lokalizację w pobliżu dzielnicy Alfama na samym szczycie wzgórza z widokiem na położone w dole zabudowania. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Lizbonie. Imponujące blanki, ciekawe muzeum i fascynujące stanowisko archeologiczne sprawiają, że twierdza stanowi satysfakcjonujące doświadczenie dla całej rodziny, a dzieci szczególnie pokochają wspinanie się po solidnych ścianach lub wieżach otaczających teren.

Mosteiro dos Jeronimos

Punktem kulminacyjnym każdej wycieczki po Lizbonie bywa szesnastowieczny klasztor Hieronimitów, który jest jednym z największych zabytków Portugalii, oszałamiającym kompleksem o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym, zasługującym na uznanie UNESCO. Został zamówiony przez króla Manuela I w 1501 roku niedaleko brzegu rzeki w atrakcyjnej dzielnicy Belém. Zbudowany pierwotnie dla uczczenia epickiej podróży Vasco da Gamy do Indii uchodzi za taki sam symbol bogactwa ery talassokratycznej monarchii.

Torre de Belem

Prawdopodobnie najbardziej symboliczny ze wszystkich zabytków Lizbony, czyli Wieża Belém wznosi się na płyciznach w pobliżu ujścia Tagu. Zbudowano ją w sześć lat od 1515 roku jako twierdzę i pierwotnie zaplanowano na samym środku rzeki. Jednakże bieg cieku wodnego zmienił się przez kolejne stulecia. Współcześnie konstrukcja reprezentuje fazę szczytową narodowej, dekoracyjnej architektury manuelińskiej.

Igreja do Carmo

Szkieletowe ruiny kościoła Carmo należą do najbardziej sugestywnych ze wszystkich zabytków Lizbony. Zbudowany według prawie wyłącznego gotyckiego projektu, ten karmelicki kompleks został wzniesiony w latach 1389-1423. Uchodził niegdyś za najbardziej rozpoznawalną świątynię w mieście. Niestety w niedzielny poranek 1 listopada 1755 roku gwałtowne wstrząsy niemal zniszczyły większość budynku, a setki wiernych zginęły pod spadającymi murami. Dzisiaj goście mogą wędrować po otwartej nawie, w cieniu ocalałych łuków, które wyginają się fantazyjnie w niebo.

Praca do Comercio

Plac Handlowy jest obecnie zdecydowanie najwspanialszym rynkiem w Lizbonie i jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Ten wielki teren otaczają z trzech stron charakterystyczne żółte budynki w stylu Pombaline, a południowa strona wychodzi na majestatyczne ujście Tagu. Imponujący posąg króla Jose I stoi na środku placu, a po stronie północnej triumfalny Arco da Rua Augusta prowadzi do ścisłego, stołecznego centrum.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa