Kurs radiooperatora - idealny pomysł na aktywne wakacje

Kurs radiooperatora - idealny pomysł na aktywne wakacje

Kurs radiooperatora - idealny pomysł na aktywne wakacje

Marzy Ci się urlop na jachcie wśród słonecznych wysp? A może szukasz pomysłu na relaks z dala od zgiełku? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi - tak - wyczarteruj jacht na wakacje i wypłyń na szerokie wody. Musisz jednak pamiętać o tym, że aby żeglować jako wykwalifikowany załogant musisz odbyć kurs na radiooperatora SRC. Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda szkolenie oraz dlaczego warto je odbyć.

Rola radiooperatora

Nie da się ukryć, że rozwijająca się infrastruktura oraz zwiększająca się z roku na rok ilość jachtów, a także dostęp do szkół żeglarskich sprzyja poszerzaniu się grupy pasjonatów jachtingu morskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy jacht musi być wyposażony w radio VHF. To niezbędne urządzenie służące do komunikacji oraz wezwania pomocy lub nadania sygnału alarmowego w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Z uwagi na to, co najmniej jeden członek załogi musi posiadać licencję radiooperatora SRC, aby odbyć rejs morski. Pamiętajmy o tym, że kurs SRC z FairWinds pozwoli nam także na wyczarterowanie jachtu i swobodną podróż po jeziorze.

Dlaczego warto odbyć kurs SRC RYA?

To, że na jachtach morskich uprawnienia do obsługi urządzeń radiowych powinna mieć co najmniej jedna osoba - już wiemy. Warto jednak dodać, że taki kurs nie jest potrzebny wyłącznie w Polsce, lecz także w innych krajach Europy. Jeśli wybierasz się np. do Chorwacji lub Grecji i marzysz o wypłynięciu na głębokie wody, to tego typu szkolenie jest dla Ciebie czymś obowiązkowym.

Po pierwsze operator SRC musi mieć wiedzę na temat systemu GMDSS. W tym celu poznaje zbiór procedur bezpieczeństwa, wyposażenia oraz środków łączności satelitarnej i radiowej, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa podczas żeglugi. Niezbędna jest znajomość m.in. radiotelefonu VHF, przystawki cyfrowej DSC czy odbiornika MSI NAVTEX. Co więcej, odbywając kurs src z FairWinds, każdy kursant nabywa także praktyczną wiedzę w zakresie prowadzenia komunikacji w stresie, oraz umiejętność szybkiego reagowania w sytuacji wezwania pomocy.

Kurs SRC online zajmuje około 10 h nauki. Pomimo tego, że szkolenie odbywa się online, każdy kursant tuż przed egzaminem ma czas na praktyczne zapoznanie się ze sprzętem, na którym będzie egzaminowany. Warto dodać, że zarówno kurs SRC z FireWinds, jak i egzamin jest prowadzony w języku angielskim. Dlatego niezbędna jest przynajmniej komunikatywna znajomość tego języka.

Jak przebiega egzamin?

Po zmianach wprowadzonych w styczniu 2015 roku egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna jest stosunkowo łatwa i polega na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru. Na egzaminie praktycznym zadaniem kursanta jest nawiązanie wskazanej przez egzaminatora łączności, wykazaniem się umiejętnościami obsługi radia z przystawką oraz znajomością procedur etc.

W Polsce urzędem uprawnionym do wydawania tego typu certyfikatów jest Urząd Komisji Elektronicznej. UKE nadaje dwa rodzaje uprawnień: SRC i LRC, to pierwsze to operator bliskiego zasięgu, a drugie - operator dalekiego zasięgu. Świadectwo wydawane przez UKE (w języku polskim i angielskim) jest ważne bezterminowo w każdym miejscu na świecie.

Aby wziąć udział w szkoleniu, a następnie przystąpić do egzaminu nie musimy mieć doświadczenia żeglarskiego. Jedynym wymogiem jest ukończenie 16 r. życia.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa