Kupować czy wypożyczać – co jest bardziej opłacalne dla miłośników caravaningu?

Kupować czy wypożyczać – co jest bardziej opłacalne dla miłośników caravaningu?

Kupować czy wypożyczać – co jest bardziej opłacalne dla miłośników caravaningu?

Wiele osób docenia uroki caravaningu, wszak można odpocząć, a jednocześnie pozwiedzać różne rejony świata na czterech kółkach, także te których nie znajdzie się w turystycznych przewodnikach, a często one są najciekawsze. Gdy jesteś zdecydowany na swoją pierwszą podróż kamperem, to możesz wybrać wypożyczenie tego pojazdu. Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami i masz zamiar jeździć dużo i często, to oczywiście zakup może być dobrym wyborem. Ale czy na pewno? Poznaj wszystkie koszty.

Ile kosztuje wypożyczenie kampera i jakie są opłaty dodatkowe?

Jeśli chcesz wypożyczyć kamper, to musisz wiedzieć, że obowiązują trzy sezony – niski, średni i wysoki. Pod tymi nazwami kryją się kolejno: okres jesienno-zimowy, wiosenny i letni. W przypadku tego pierwszego za dobę wypożyczenia trzeba zapłacić najmniej, bo będzie to w granicach 150 zł. W sezonie średnim koszt za dobę wzrośnie do kilkuset złotych. Latem za dobę wypożyczenia trzeba obecnie zapłacić nawet 1000 zł. Można to niemal porównać z noclegiem w hotelu All Inclusive, bo to jeszcze nie koniec opłat. Trzeba uiścić kaucję, co zrozumiałe, wszak pojazd jest sporej wartości i ta kaucja wynosi od 3 do 5 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszt serwisowania, bo kamper musi być dokładnie sprawdzony pod względem technicznym przed wypożyczeniem i tu trzeba zapłacić do 350 zł. W czasie serwisu nabijana jest też butla gazowa, bez której w kamperze w czasie długiej podróży ani rusz. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wypożyczenie wyposażenia, która wynosi od 50 do 150 zł za sztukę. Dotyczy leżaków, materacy, nawigacji czy wyposażenia kuchni, wszak trzeba mieć nietłukące się talerze. Na szczęście nie trzeba już płacić za bojler do kampera, bo często jest on w standardzie. Zatem, podliczając wszystkie koszty, za dwutygodniowe wypożyczenie zapłacisz ok. 20 tys. zł. Nawet biorąc pod uwagę, że zabierasz ze sobą rodzinę, to naprawdę sporo. Wakacje All Inclusive będą tańsze, choć na pewno nie gwarantują takich wrażeń.

Ile trzeba zapłacić za nowy kamper?

Jeśli jesteś przekonany do kamperowania, to możesz zdecydować się na nowy kamper. Warto poznać ceny i zorientować się, ile trzeba zapłacić za dany model. Kamper z podstawowym wyposażeniem może kosztować ok. 100 tys. zł. Ten ze średniej półki to już koszt znacznie powyżej 100 tys. Z kolei za kampery klasy premium trzeba zapłacić 200 tys. zł. Koszty są właściwie porównywalne do dobrej klasy samochodu, więc może rzeczywiście nie jest źle z tą ceną i warto zainwestować w nowy kamper. Musisz tylko zwrócić uwagę na wyposażenie, aby nie przepłacić. W modelach wyższej klasy powinien być już do dyspozycji bojler kamperowy, prysznic, aneks kuchenny, czy nawet wyposażenie kuchni. Zatem nie poniesiesz wielu dodatkowych kosztów

A może model używany się sprawdzi?

Wiele osób stwierdzi, że skoro nowe modele kamperów są stosunkowo drogie, to może warto zdecydować się na używane. Otóż i tak i nie, bo jak zwykle wszystko zależy od stanu technicznego i wieku kampera. Używany model może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak jeśli kupujesz kamper dwudziestoletni, to musisz się liczyć z tym, że serwisowanie i naprawy będą częstsze, a te w przypadku tego środka transportu do najtańszych nie należą.

Zalety kupna kontra zalety wypożyczenia – wybierz wersje najlepszą dla siebie

Teraz czas na podjęcie decyzji, zatem przeanalizujemy wszystkie „za” i „przeciw” wypożyczenia i kupna. Za wypożyczeniem jest na pewno możliwość wypróbowania kamperowania, jeśli nie jest się jeszcze przekonanym do zakupu i tego, czy taka forma aktywności spodoba się całej rodzinie. Choć koszt wydaje się duży, to już za tydzień wypożyczenia zapłacisz zdecydowanie mniej. Musisz jednak pamiętać, że kamper musisz oddać z pełnym bakiem i wysprzątać, bo inaczej czeka Cię jeszcze dodatkowa opłata. Zatem dla tych, którzy za sprzątaniem nie przepadają, nie będzie to dobra wiadomość. Jednak przecież swój własny kamper też będziesz musiał czyścić i z zewnątrz i w środku. Zakup sprawi, że będziesz mieć zaplanowane każde wakacje i jedyne co będziesz musiał zrobić, to zadbać o stan techniczny, wybrać trasę, a także pamiętać o niezbędnych dokumentach i odrobinie oszczędności, choćby na paliwo oraz oczywiście wypełnieniu lodówki na czas podróży.

Kamperowanie to świetna rozrywka dla całej rodziny. Musisz zastanowić się, czy najpierw chcesz go wypróbować czy od razu zakupić i w ten sposób spontanicznie zaplanować kilka wakacji do przodu.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa