Który kraj skandynawski wybrać na urlop?

Który kraj skandynawski wybrać na urlop?

Który kraj skandynawski wybrać na urlop?

Kraje skandynawskie, czyli Szwecja, Dania i Norwegia, stanowią częsty cel podróży Polaków. Jedni wyjeżdżają tam w poszukiwaniu pracy, inni wybierają się do Skandynawii na urlop, by odpocząć od uciążliwych upałów i spędzić czas w otoczeniu niezwykłych krajobrazów. Planujesz wycieczkę do Skandynawii, lecz nie możesz się zdecydować na konkretny kraj? Sprawdź, z czego słyną poszczególne kraje skandynawskie i wybierz się na niezapomnianą przygodę!

Szwecja – Liseberg, Kullaberg i Most nad Sundem

Ojczyzna Nagrody Nobla budzi chyba najwięcej skojarzeń spośród wszystkich krajów skandynawskich. Skandynawowie ze Szwecji słyną bowiem ze sklepów IKEA i H&M, a także Volvo i Spotify. Jednak Szwecja to nie tylko świetne miejsce na zakupy – można tu znaleźć mnóstwo pięknych miejsc i zabytków.

Jeśli wybierasz się w podróż całą rodziną, dobrym pomysłem jest wizyta w parku rozrywki Liseberg, który znajduje się w Göteborgu. Jest to największy lunapark w całej Skandynawii, który zapewnia wspaniałą rozrywkę dla małych i dużych. Obiekt powstał w 1923 roku, a w 2005 roku magazyn Forbes mianował go najlepszym parkiem rozrywki na świecie.

Będąc w Szwecji, warto też zajrzeć na skandynawski kraniec świata, który mieści się na półwyspie Kullen. Mowa o rezerwacie przyrody Kullaberg, gdzie odwiedzający mogą spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, korzystając z licznych tras pieszych i rowerowych. Kullaberg zachwyca bogactwem flory i fauny, a wśród mieszkających tu zwierząt znajduje się wiele gatunków ptaków i ssaków (również morskich). Rezerwat przyrody zachwyca też licznymi jaskiniami, skalistymi klifami i niezwykłymi krajobrazami.

Niezapomnianym przeżyciem jest również przejazd Mostem Öresund, łączącym Malmö i Kopenhagę. Jest to najdłuższe połączenie między dwoma państwami w całej Europie, a jego długość wynosi 7845 m. Ten słynny most stał się nawet bohaterem kultowego już serialu kryminalnego „Most nad Sundem”, emitowanego w latach 2011-2018. Przejażdżka mostem Öresund to obowiązkowy punkt podróży w drodze ze Szwecji do Danii.

Dania – Legoland, Andersen i Bornholm

Najmniejsza ze wszystkich krajów skandynawskich Dania to ojczyzna klocków Lego, do której ściągają turyści z całego świata. W mieście Billund mieści się bowiem najstarszy na świecie Legoland, który otwarto w 1968 roku. To gratka dla małych i dużych miłośników Lego, którzy znajdą tu mnóstwo niezwykłych atrakcji. Największą popularnością cieszy się Miniland, czyli park miniatur, gdzie można podziwiać zbudowane z klocków budowle, takie jak Statua Wolności czy stadion drużyny FC København. Na najmłodszych i ich rodziców czekają też liczne karuzele, pociągi, łódki, kolejki, a nawet mini oceanarium.

W drodze z Kopenhagi do Billund warto wpaść do położonego na wyspie Fionia Odense. Jest to rodzinne miasto Hansa Christiana Andersena, w którym znajdziemy dwa domy pisarza (w jednym z nich stworzono muzeum), a także liczne rzeźby przedstawiające postaci z baśni. Odense zachwyca również pięknymi zabytkami, takimi jak katedra św. Kanuta, która jest najlepszym przykładem duńskiej architektury gotyckiej.

Jeśli chcesz odwiedzić Skandynawię, lecz zależy ci na krótkiej, szybkiej podróży w jeden weekend, nie ma lepszego miejsca niż Bornholm. Ta zielona wyspa położona na Bałtyku znajduje się zaledwie 100 km od polskiego wybrzeża. Aby na nią dotrzeć, najlepiej wsiąść na prom ze Świnoujścia do Ystad, skąd kursują bezpośrednie przeprawy promowe na Bornholm. Na wyspie warto zobaczyć tzw. duńskie Stonehenge, czyli Louisenlund, a także odwiedzić Dolinę Echa (Ekkodalen), ruiny średniowiecznego Zamku Hammershus i plażę w Dueodde.

Norwegia – fiordy, trolle i Dzień Konstytucji

Czy wiesz, że Polacy stanowią największą mniejszość narodową w Norwegii? W 2021 roku mieszkało tam już ponad 110 tysięcy osób z Polski, które wyemigrowały do kraju fiordów głównie ze względów zarobkowych. Istnieje więc duża szansa na to, że podczas wakacji w Norwegii spotkasz naszych rodaków. Skupmy się jednak na norweskich atrakcjach, bo jest ich całkiem sporo.

Bez wątpienia najwięcej turystów wybiera Norwegię ze względu na zapierające dech w piersiach fiordy, czyli głębokie zatoki wcinające się w głąb lądu. To właśnie w tym kraju znajdują się dwa z trzech najdłuższych fiordów na świecie: Sognefjorden (203 km) i Hardangerfjord (179 km). Za najlepsze miejsce do podziwiania fiordów uznaje się Lofoty, choć efektowne fiordy można zobaczyć również w południowo-zachodniej części kraju (np. słynny Geirangerfjord).

Norwegia to także kraj trolli, nadprzyrodzonych istot wywodzących się z mitologii nordyckiej. Trolle nie znoszą światła słonecznego, które zamienia je w kamień, dlatego pojawiają się wyłącznie w nocy. W Norwegii można je spotkać na każdym kroku, choć najczęściej w postaci rzeźb i figurek, które cieszą się sporą popularnością wśród turystów. Podobno potarcie nosa trolla przynosi szczęście.

Norwegię warto odwiedzić 17 maja, by uczestniczyć w uroczystych obchodach Dnia Konstytucji. Norwegowie obchodzą to święto zupełnie inaczej niż Polacy – wielu z nich wkłada z tej okazji strój narodowy (bunad), charakterystyczny dla regionu, z którego pochodzą. Największa parada odbywa się w Oslo, a każdego roku uczestniczy w niej nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa