Jaki monokular wybrać – standardowy, noktowizyjny, a może termowizyjny?

Jaki monokular wybrać – standardowy, noktowizyjny, a może termowizyjny?

Jaki monokular wybrać – standardowy, noktowizyjny, a może termowizyjny?

Zastanawiasz się nad kupnem lornetki na jedno oko, ale nie wiesz, który monokular wybrać? Z tego artykułu dowiesz się o różnicach między poszczególnymi rodzajami monokularów (podstawowymi, termowizyjnymi i do obserwacji nocnej), zdecydujesz, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i kupisz odpowiedni dla siebie model!

Lornetka na jedno oko, czyli monokular – czym jest i jak powstał?

Monokular (rzadziej: monookular lub monookulary) to rodzaj lunety. Jest więc przyrządem optycznym do obserwacji obiektów znacznie oddalonych od obserwatora. Składa się z obudowy (często z uchwytem) oraz pryzmatów i soczewek, które podają wyraźny obraz odległych miejsc i przedmiotów.

Konstrukcja monokularu zawiera dwa pryzmaty, dzięki czemu obraz uzyskiwany przez narzędzie zostaje ustawiony w poprawnej orientacji, nie zaś w odwróconej jak w standardowym teleskopie.

Cechą charakterystyczną przyrządu jest jego wielkość. Zdecydowanie mniejszy od lornetki pozwala na wygodne przechowywanie nie tylko w plecakach. Kompaktowe/kieszonkowe modele, jak wskazuje ich miano, mogą być przechowywane również w kieszeniach kurtki czy spodni. Zdecydowanie pomaga to w ich komfortowym użytkowaniu. Jest to szczególnie przydatne na przykład podczas polowań, ale nie tylko.

Historia monokularu czy też lornetki teleskopowej sięga starożytnej Arabii. Jednak prototypowe narzędzia tego typu używane były od XVII wieku w Europie. Pierwszy z nich powstał w roku 1628 w Niderlandach i był stopniowo udoskonalany. Obecną formę przyjął dopiero w XX wieku.

Image

Rodzaje monokularów

Obecnie wyróżnić można trzy rodzaje przyrządów optycznych zwanych monokularami – standardowe do obserwacji dziennej, termowizyjne oraz noktowizyjne. Tych pierwszych używa się oczywiście za dnia, drugie wykrywają obiekty wytwarzające ciepło (w tym ludzi i zwierzęta), trzecie zaś umożliwiają stosunkowo wyraźne widzenie w nocy.

Monokular standardowy

Jest to najbardziej powszechny rodzaj lornetki na jedno oko. Umożliwia wyraźne widzenie odległych obiektów za dnia. Zasięg tego typu przyrządów jest uzależniony od wielu czynników i różni się w zależności od modelu i producenta. Warto decydować się na wybór wysokiej jakości urządzeń, którymi są na przykład monokular Bushnell i monokular Vortex. Najmocniejszy monokular może zapewnić wyraźne widzenie w zasięgu nawet do kilku kilometrów. Zazwyczaj mowa jednak o zasięgu w granicach kilkuset metrów.

Monokular termowizyjny a monokular noktowizyjny

Ten rodzaj monokularów umożliwia widzenie także w nocy, ale w paśmie odległej podczerwieni. Nie potrzebuje światła do obserwacji obiektów i podaje wysokiej jakości obraz w różnych warunkach pogodowych. Ukazuje obiekty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. Z kolei monokular noktowizyjny umożliwia widzenie w nocy, ale nie podaje obrazu w paśmie podczerwonym. Jakość obrazu zależy także od warunków atmosferycznych. Zasięg tego typu przyrządów optycznych wynosi zazwyczaj kilkaset metrów. Modele wysokiej jakości są w stanie podawać wyraźny obraz oddalony nawet o kilometr.

Zastanawiasz się nad kupnem odpowiedniego dla siebie monokularu? Wybierz standardowy do obserwacji dziennej, noktowizyjny do nocnej. Jesteś myśliwym, który wymaga wysokiej efektywności podawanego obrazu bez względu na warunki atmosferyczne? Przyda Ci się monokular termowizyjny do śledzenia obiektów wydzielających ciepło, za pomocą którego wyśledzisz zwierzynę z odległości kilkuset metrów nawet w ciemną noc!

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa