Jak zacząć żeglować? Praktyczny poradnik

Jak zacząć żeglować? Praktyczny poradnik

Jak zacząć żeglować? Praktyczny poradnik

Obserwując jachty wpływające do morskich portów i żaglówki na jeziorach, w głowach wielu osób zapewne pojawia się myśl o rozpoczęciu własnej przygody z żeglowaniem. Przeszkodą mogą się wydawać skomplikowane czynności, których trzeba się nauczyć, a także brak wiarygodnych źródeł informacji. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, jak rozpocząć żeglowanie.

Na początek rozeznaj się w swoich zainteresowaniach

Fascynacja żeglarstwem może zacząć się różnie – od wizyty w marinie, wakacjach spędzonych na pokładzie czyjegoś jachtu, czy choćby od oglądania w telewizji regat. Oczekiwania i marzenia często mogą rozminąć się z rzeczywistością, dlatego najlepiej jak najlepiej poznać ten temat, by później uniknąć ewentualnego rozczarowania. Dobrze jest pooglądać filmiki instruktażowe, reportaże pokazujące życie pod żaglami oraz poczytać książki dla żeglarzy amatorów.

Najważniejszy aspekty to jednak przetestowanie wrażeń na własnej skórze, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju rejsach. Warto tutaj przede wszystkim zadbać o różnorodność wrażeń – inaczej żegluje się bowiem na pełnym morzu, inaczej na rzece, a jeszcze inaczej na jeziorze. Bogata gama doświadczeń pomoże także podjąć decyzje odnośnie tego, co w przyszłości najbardziej będzie Cię interesować. Sprecyzowane plany na przyszłość na pewno przełożą się zaś na bardziej owocną naukę.

Kiedy można zacząć sportowe żeglarstwo?

O ile żeglarstwo amatorskie i nastawione na rekreację można zacząć od 14. r.ż. wzwyż i nie ma w zasadzie górnej granicy, tak w przypadku sportowego podejścia do tematu, to warto zacząć już od dziecka. Nie jest to oczywiście konieczne kryterium, jednak nie da się ukryć, że szybsze wprowadzenie do sportu najczęściej przekłada się na większe sukcesy na tym polu. Większość szkółek żeglarskich przyjmuje młodych adeptów od wieku 6-8 lat. Oczywiście najmłodsze pociechy bez problemu mogą być biernymi uczestnikami rejsu – trzeba wówczas zadbać o ich bezpieczeństwo, a w niektórych nastawionych na sport ośrodkach, edukację zaczynają nawet dzieci 4-ro i 5-cio letnie.

Jak zdobyć patent żeglarza jachtowego?

Do uczestniczenia w rejsie nie potrzeba żadnych uprawnień, choć warto dowiedzieć się podstawowych rzeczy. Aby jednak samodzielnie kierować jednostką, trzeba posiadać minimum patent żeglarza jachtowego. Do jego zdobycia nie jest wymagana żadna praktyka ani specjalny kurs żeglarski, chociaż to tam najłatwiej zdobyć wiedzę. Podczas egzaminu, do którego można podejść w wieku min. 14 lat, trzeba się bowiem wykazać umiejętnością manewrowania jachtem, czego ciężko się nauczyć za pomocą samej teorii. Uprawnienie to pozwala na żeglowanie po wodach śródlądowych, a także w odległości 2 m od brzegu na morzu i na statkach mających max. 12 m długości.

Kolejny krok — jachtowy sternik morski

Osoby z ambicjami na kierowanie jachtem po wodach morskich powinny przystąpić do egzaminu na jachtowego sternika morskiego. Wymaga on odbycia co najmniej 2 rejsów o łącznym trwaniu co najmniej 200 godzin. Należy także być pełnoletnim. Patent daje możliwość nieograniczonego żeglowania po wszystkich wodach, lecz wyłącznie na jachtach do 18 m długości, co w praktyce rzadko bywa przekraczane. Kolejne uprawnienie, czyli kapitana jachtowego nie nakłada ograniczeń co do rozmiaru jednostki, jednak wymaga dużego doświadczenia (m.in. 1200 godzin żeglugi).

Odpowiednie szkolenie żeglarskie kluczem do sukcesu

Samodzielnie ciężko jest zdobyć odpowiednią wprawę w prowadzeniu jachtów, dlatego warto odnaleźć w okolicy specjalną szkołę i zapisać się na szkolenie żeglarskie. Masz wówczas pewność aktualnej wiedzy wykwalifikowanych instruktorów, a oprócz tego gwarantują oni także naukę w bezpiecznych warunkach. Możesz też liczyć na pływanie na sprawdzonych i nieuszkodzonych jednostkach, ucząc się na najlepszym możliwych sprzęcie.

Żeglowanie to wspaniałe hobby i sposób na spędzenie niezapomnianych wakacji. Zdobycie odpowiednich uprawnień wymaga nieco wysiłku i pieniędzy, jednak zdecydowanie warto w to zainwestować.

Artykuł powstał we współpracy ze szkołą żeglarską Ocean Team Sailing School.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa