Jak przygotować nagłośnienie podczas eventu lub wydarzenia?

Jak przygotować nagłośnienie podczas eventu lub wydarzenia?

Jak przygotować nagłośnienie podczas eventu lub wydarzenia?

Źle dobrane nagłośnienie potrafi zepsuć najlepiej zorganizowaną i najbardziej oryginalną imprezę. To aspekt wydarzenia, który goście, nawet jeśli są laikami, rejestrują natychmiast i w przypadku negatywnych odczuć, mają słuszne pretensje do organizatorów. Co należy wziąć pod uwagę, planując nagłośnienie eventu, aby nie zepsuć wrażenia, tylko podkreślić charakter eventu oraz optymalnie wykorzystać budżet przeznaczony na realizację dźwięku?

Miejsce wydarzenia

Dźwięk ma to do siebie, że zupełnie inaczej rozchodzi się w zamkniętej i otwartej przestrzeni. Niezależnie od charakteru miejsca, uczestnicy wydarzenia muszą mieć dobrą słyszalność z każdego punktu, w którym się znajdą. Dlatego planując nagłośnienie eventu, musimy przeanalizować warunki, w których przyjdzie nam pracować. Zjawiska, które zachodzą podczas rozprzestrzeniania się fal dźwiękowych w pomieszczeniu, są bardziej złożone niż te, które mają miejsce w plenerze. Przede wszystkim dlatego, że część energii zostaje pochłonięta przez ściany, kiedy fale dźwiękowe odbijają się od nich. Co więcej, sposób, w jaki dźwięk rozchodzi się w zamkniętym obiekcie, zależy od jego kształtu oraz od właściwości akustycznych przedmiotów, materiałów, a nawet osób, które w nim się znajdują.

Z kolei przy planowaniu nagłośnienia w plenerze, trzeba wziąć pod uwagę m.in. aspekty pogodowe oraz to, że dźwięk jest łatwiej rozpraszany przez hałasy z bezpośredniego otoczenia. Inaczej przygotowuje się nagłośnienie kameralnej imprezy, inaczej wielkiego koncertu. Inne parametry stosujemy przy wydarzeniu sportowym, a inne przy występach artystycznych. Dlatego w briefie dla obsługi technicznej powinny znaleźć się wszystkie informacje dotyczące eventu: od liczby osób, które wezmą w nim udział, przez dokładną specyfikację miejsca, po elementy programu artystycznego.

Od czego zależy dobre nagłośnienie?

Podstawowym czynnikiem, gwarantującym odpowiednie nagłośnienie wydarzenia, jest ustalenie właściwych proporcji między natężeniem dźwięku, który pochodzi z głośników do dźwięku z pogłosu. Prawidłowo dopasowane parametry sprzętu sprawią, że dźwięk będzie pozbawiony zniekształceń, a tempo docierania fal akustycznych do widowni zgodne z tym, co aktualnie dzieje się na scenie.

Sprzęt tak samo ważny jak ludzie

Zupełnie zrozumiałe jest to, że dobre nagłośnienie gwarantuje wysokiej jakości, sprawdzony sprzęt, bez którego nawet najlepiej wykwalifikowani fachowcy nic nie zdziałają. Z drugiej strony, najlepszy sprzęt nie przyda nam się, jeśli nie będziemy wiedzieli, jak go używać. Wymaga on bowiem odpowiedniego podłączenia i ustawień. Wykonawcy, którym zlecamy realizację dźwięku, powinni mieć duże doświadczenie w obsłudze imprez podobnych do tej, którą organizujemy. Nie możemy zapominać także o dobrym zaplanowaniu działań. Operatorzy muzą mieć odpowiednio dużo czasu, aby zapoznać się z miejscem eventu, ustawić, podłączyć oraz przetestować sprzęt. Dzięki doświadczeniu specjalistów w optymalny sposób wykorzystamy budżet imprezy, przeznaczony na jej nagłośnienie.

Artykuł został przygotowany we współpracy z https://emtg.pl/event-manager-multimedia-oswietlenie-naglosnienie-wydarzeniu/

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa